KÖY-KENT

İlk yazıma yine benim için bir ilk olan kısa filmimle başlamak istiyorum: Köy-Kent. 2007 yılında çektiğim bu kısa film, kısa film anlamında benim için müthiş bir deneyim sağladı. Her izlediğimde senaryo olsun, çekim açıları olsun, oyunculuklar olsun ne gibi hataların yapılabileceğini veya yapılan yanlışlıkları çok rahat kavrayabiliyor ve kısa veya uzun metraj bir film izlediğimde bunun yansımasını çok rahat farkedebiliyorum. Bu anlamda bana çok büyük faydası olmuştur Köy-Kent' in...
-->

Köy-Kent özünde, "Her zıtlığın veya tersliğin aslında ortak bir yanı vardır." düşüncesine dayalı. Örneğin, siyahın zıttı beyazdır ama her ikisi de birer renktir, ortak bir paydası vardır. Köy-Kent' in senaryosu da insan olgusu üzerinden birbirinden her yönüyle farklı gibi görünen iki insanın temelde aynı olduğu üzerinedir.


Biraz özeleştiri yapayım. Filmin süresi düşündüğümden daha uzun oldu ama kurgularken de bir türlü kesemedim. Galiba insanın kendi çektiği şeyin kıymeti daha fazla oluyor, kıyamıyor :)

Yorumlar

Adsız dedi ki…
kardeşim seni tebrik ederim çok süper bir kısa çalışmaydı inşallah daha uzunlarını çekersin tüm emeği geçenlere saygılar selamlarözellikle otobüs sahnesini çeken kameraman çok güzel çekmiş filmin engüzel sahnesi orası.SAYGILAR
Mumillica dedi ki…
Çok sağolasın teşekkürler. Açıkçası böyle bir yorum bırakman beni çok sevindirdi. Film boyunca kameramanlığı birader ve ben yaptık. Arada babam ve kuzenlerin de yardımı oldu. Finaldeki otobüs sahnesini birader çekti. Onun hemen öncesindeki geçişi tek başıma çektim. İlginden dolayı tekrar teşekkürler..
Adsız dedi ki…
lynch etkileri var. çözemedim filmi hakkaten. zaten yönetmenin lynch ve tarantino hayranlığı filmde bariz biçimde vurgulanmış.
çiçekli basma dedi ki…
"Kısa" filmi genel anlamda biraz sıkıcı ama oyuncuların, bilhassa Kerem'in performansını başarılı buldum. Amatörlükten sıyrılmışa benziyor. Filmde biraz diyalog olsaydı daha verimli yorum yapabilirdim. Ana temayı pek anlamadım ama, bu film için yorum değil de önerim şöyle olabilir : köyde ve kentte yaşayan iki kişinin de hayatlarını tekdüzelikten kurtarmaları ve toplumla kaynaşmaları.