LEYLA İLE MECNUN

Yeni izlemeye başladığım ama 2. sezonu oynayan ve hafiften de bağımlılık yapmaya başlayan bir dizi: Leyla İle Mecnun. Diziyle ancak 2. sezonunda tanışabildim. Sosyal ağ paylaşımlarında oldukça fazla arkadaşımın iletilerinde yer alan video ve linkler, ben de “Amma insan evladı paylaşmış, bu diziye bir bakayım” düşüncesi uyandırarak diziyi izlemeye başladım.


Gelelim dizinin konusuna: Aynı gün gözlerini dünyaya açan iki bebek, yatak sayısının az olmasından dolayı aynı yere yatırılır. Babalarının “doğar doğmaz birbirlerini buldular” demesiyle beşikleri kertilir, isimleri de ”Leyla ile Mecnun” konur. Aradan yirmi beş yıl geçer. İkisinin de birbirinden haberi yoktur. Bir gün ailesi Mecnun’a, Leyla’yı istemeye gider. Mecnun Leyla’yı görür görmez âşık olur ve Leyla’ nın peşinden koşar. Bu konuda Mecnun’ un akıl dostu Aksakallı Dede’ dir.

Konudan da anlaşılacağı üzere çok tanıdık bir aşk öyküsü fakat son cümle dizinin nasıl ilerlediğine yönelik önemli bir ipucu veriyor: Absürd komedi. Dizinin en büyük kozu, “absürd” lüğü çok abartılı derecede kullanmayıp komiklik sınırlarında tutabilmesi. Bu şekilde dengeyi koruyabiliyor. Sonuçta bir ZAZ filmi izlemiyoruz. Absürd komedi her kesime hitap eden bir tür de değil ama Leyla İle Mecnun her kesimden kişinin izlerken gülebileceğini kanıtlıyor.
Yönetmen Onur Ünlü (Polis, Güneş’ in Oğlu, Beş Şehir) ve senarist Burak Aksak için de bir paragraf açmak gerek. Dizinin ilk bölümünü izlerken aklıma ilk gelen Polis filminin absürd halleriydi ki dizinin bitişiyle Onur Ünlü yazısının çıkması beni şaşırtmadı. Bu açıdan kendine özgü sinema dilini diziye de aktarabilmiş. Senaryo yazarı Burak Aksak ı bu dizi ile duydum. Kendisi de yönetmenle iyi bir ikili oluşturuyor ve absürdlüğün alan genişliğini iyi değerlendiriyor. Karakter oluşum sürecini de besliyor. İlginç ve komik karakterler dizinin her sahnesinden fırlıyor. Ayrıca her bölümde ünlü bir konuk oyuncunun yer alması ve önemli filmlere yaptığı göndermeler diziye ayrı bir lezzet katıyor.

Diziyi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Belki hayatın anlamını bulamayacaksınız fakat emin olun ki espri anlayışınıza çok şey katacaktır. Dizi ile alakalı ek bilgilere linkten ulaşabilirsiniz. İyi seyirler…

Yorumlar