TERRA NOVA


Yeni bir diziden bahsetmek istiyorum: TerraNova. Bayram sohbetleri esnasında kuzenimin beğeniyle bahsettiği bir diziydi. Bu sayede izlemeye başladığım TerraNova’ nın sekiz bölümü geride kaldı.


Dizinin konusuna gelince; “2149 yılında Dünya gezegeni üzerindeki yaşam, nüfus patlaması ve kirlilik sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceği kurtarmak amacı ile zamanda yolculuk yaparak tarih öncesi döneme gitmenin yolunu keşfederler. Shannon ailesi 85 milyon yıl geriye giderek kendilerini "Terra Nova" adlı bölgede bulurlar. İlk insan kolonisi kurulması ve diğer insanlarla karşılaşmaları ile devam eder.”

Spotta da yer alan iki ayrı yıl – 2149 ve 85 mio – ve zaman yolculuğu dizinin en dikkat çekici kısmı. 2149 yılında her şey çok kötü durumda nefes almak bile maskelerle sağlanılıyor. Bu nesil için dünyanın birçok nimeti onlara kapalı ama teknoloji de aynı ölçüde ilerlemiş vaziyette. Bilim adamları çalışmalar esnasında zamanda bir yırtılma fark ediyor ve zamanda geri gidilebileceğini buluyorlar. Bu şekilde dinozorların da yer aldığı alternatif bir dünyaya yolculuk başlıyor.


Dizi içinde bana en çok cazip gelen nokta bu ilkelliğin ve teknolojinin birbirine bağlanması oldu. Bir yanda orman içinde yaşanan bir hayat diğer taraftan bu hayatın her şeye bağlı olduğu makineler. Birbirine zıt da olsa birbirini tamamlar nitelikte.

Bazı site ve yorumlarda Lost’ a benzerliğinden bahsedilmiş. Böyle bir yoruma katılmayacağım. Benzer tek tarafı ormanın mekân olarak kullanılması. Onun dışında ne senaryo ne de kurgu benzemiyor. Hatta dizinin bence artı bir özelliği bölüm içinde hikâyenin bitmesi, “arkası yarın” olmaması. Keyifli seyirler…

Yorumlar