BİR ZAMANLAR ANADOLU' DA

Nuri Bilge Ceylan’ ın Cannes’ dan ödülle döndüğü son filmi “Bir Zamanlar Anadolu’ da” yı yeni izleme fırsatı buldum.  Sinema anlayışını takdirle takip ettiğim NBC, bu film ile de beni bir kez daha büyüledi.Kısaca; ortada bir cinayet var. Gömülü cesedi arayan polis, savcı, jandarma ve katil. Ceset bulunur ve taşra merkezine geri dönülür. Konu bu kadar.  Aslında ortada bir hikaye anlatma derdi yok. Cinayet sadece bir suç, bir durum.  Bu durum  üzerinden insanın derinliğine inme derdi var.

NBC’ nin filmlerini takip edenler, taşra merakı olduğunu bilirler. Kendi de taşrada büyüyen biri. Filmlerinde de taşrayı bir metafor olarak kullanır ve insanın hayatla mücadelesini, hayatın içinde aldığı yeri anlatır. Taşradan hep kopmak ister lakin taşra hiç onu yalnız bırakmaz. "Bir Zamanlar Anadolu’ da" da aynı durum geçerli.

Kamera yol kenarındaki tamirci dükkânının içine yavaş yavaş ilerler. İçerdekileri görürüz ama duyamayız. Sonraki sekansta gecenin karanlığında uçsuz bucaksız yollarda 3 araba ile yolculuğumuz başlar. Bir köyde dinleniriz. Nihayet cesedi bulur ve merkeze döneriz. Filmin 1sa 45dk sı bu olay örgüsümde geçiyor. Aslında istese burada filmi noktalayabilirmiş ama bize son yarım saatte çok fazla okumaya açık otopsi sahnesi (gözümüze soka soka değil) izletiyor. Filmi hangi açıdan izlediğinize göre değişecek bir yarım saat.


Film her bünyeye hitap etmiyor. Daha önce bir NBC filmi izlediyseniz o izlediğiniz filmler gibi bir film. Yalnız bu sefer çok geveze ve bazı bölümlerde yer yer komik. Bir de oyuncular ve kompozisyonları es geçmemek gerek. Filmlerde orta karar oyunculuklar benim için idealdir ama bu filmde çok usta işi oyunculuklar var. Zaten kasting e bakıldığında iştah kabartıyor. Fırat Tanış’ ın oyunculuğunu beğenirdim, bu filmde az payı da olsa beğenimi güçlendirdi.Son söz olarak sinemayı; sadece eğlence aracı görmeyip bir derdi olanın derdini anlatması olarak da görüyorsanız kaçırmayın…

Film Künyesi

Fragman

Orijinal Adı:
Bir Zamanlar Anadolu'da

Yönetmen: 
Nuri Bilge Ceylan

Senaryo:
Ercan Kesal, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: 
Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Fırat Tanış, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal

Yapım Ülkesi: 
Türkiye, Bosna Hersek

Filmin Süresi: 
150 dk.

IMDB Sayfası: 

Yorumlar