WALKING DEAD THE GAME

6 bölümlük mini bir dizi olarak tasarlanan lakin izlenme oranlarının çok yüksek olması nedeniyle sezonlara yayılan Robert Kirkman’ ın çizgi romanı Walking Dead şimdi de oyunuyla bilgisayarımıza yürüyor.

Telltale Games firması tarafından geliştirilen oyun episodik olarak ilerliyor ve her bir episot başlıca bir oyun. Tek sıkıntı ilk bölüm bittiğinde ikinci bölümün piyasaya sürülmesini bekleyeceğiz. Tür olarak action-adventure role-playing olarak geçiyor.

Oyunun konusu, çizgi roman ve diziyle aynı paralellikte. İlk bölümde oynadığımız karakter – Lee Everett -  elleri kelepçeli bir şekilde polis otosunda ilerlemektedir. Nedeni bilinmeyen bir durumdan dolayı etraf aylaklar tarafından kuşatılmıştır. Araç yolun ortasındaki aylak yüzünden kaza yapar ve karakterle beraber oyuna başlamış oluruz.  Klasik bir zombi hikayesi. Yalnız oyun da dizi gibi zombi kapışmasından ziyade karakterlerle ve atmosferle ilgileniyor. Bu bağlamda oyun içersinde geçen çoktan seçmeli diyaloglara göre karakterlerin birbirleriyle olan münasebetleri ve duyguları da değişkenlik gösteriyor. Birebir kapışmalar da hem heyecanlı hem de keyifli olmuş. (Her zaman aylak öldüremiyoruz sonuçta.) Kimi zaman çekiç, kimi zaman tornavida…

Oyun denince ilk önce bakmamız gereken grafikleri. Walking Dead’ in çizgi roman olması nedeniyle oyun da çizgi roman estetiği ile hazırlanmış ki bence de çok şık olmuş. Ayrı bir tat katmış. Başka bir tat, dizide izlediğimiz karakterlerin bazılarının oyun içersinde karşımıza çıkması. Tanıdık simaları görmek, oyuna bakış açısını olumlu yönde etkiliyor. Oyuna getireceğim tek eleştiri biraz sıkıcı olması. Hareketin daha arka planda kalması, oyuncuların daha fazla sinematik görüntü izlemesi belli bir noktadan sonra o atmosferi de, içerdiği gizemi de zedeliyor ve daha fazla keyif almanızı engelliyor.

Oyun oynamayı seven ve diziyi izleyen arkadaşların bir göz atmasını tavsiye ederim. Aşağıya bölüm isimleri, trailerı ve tam çözümü koyuyorum. Keyifli oyunlar…

  • Episode 1 – A New Day
  • Episode 2 – Starved for Help
  • Episode 3 – Long Road Ahead
  • Episode 4 – Around Every Corner
  • Episode 5 – No Time Left
Trailer:Tam çözüm :Yorumlar