THE CABIN IN THE WOODS

Uzunca bir süredir üzerine bir şeyler yazabileceğim bir film izlememiştim. Listemdeki filmlerden The Cabin In The Woods (Dehşet Kapanı) bunu sonlandırdı. Geçelim sözkonusu filmle ilgili yazıma.

Konu şöyle: Beş arkadaş hafta sonunda güzel vakit geçirmek için ormanlıkta bulunan kulübeye tatile giderler. Düşündükleri gibi geçmeyen bu kanlı hafta sonunda gerçekleri keşfetmeleri gerekecektir.


Konuya bakıldığında son dönem korku filmlerine bolca malzeme olan klişeler bu filmde de kendini gösteriyor. Tekinsiz bir mekân, kanın damarda değil de çeşmelerden akıyormuşçasına kullanılması, gizemli orman, oynak hatun, atletik çocuk, akıllı oğlan, saf kız, soğukkanlı katiller falan filan… Şu noktada şöyle bir soruyu duyabiliyorum: “Madem arada bir yazıyorsun. Neden bu film için yazdın?” İşte bu klişeleri senaryoda öyle güzel noktalarda kullanıyor ki izlerken bunların klişe olduğunu unutuyorsunuz adeta ezber bozuyor, yenilikçi bir yapı sergiliyor. Bir yandan da saygı duruşunu ihmal etmiyor. Türün kurallarını belirleyen filmlere şapka çıkarıyor. Bu da filme ayrı bir sempatiyle bakmanızı sağlıyor. Filmin pazarlama afişlerinden birinde şu yazı yazıyor: “You think you know the story. Think again” ; “Hikâyeyi bildiğini mi düşünüyorsun. Tekrar düşün”


Diğer taraftan beğendiğim yönlerinden biri de korku türünde gösterilmesine karşın türün tüm alt türlerini başarıyla kullanması ve kendini sadece korku türüyle sınırlandırmayıp bilim-kurgudan fantastiğe, aksiyondan komediye diğer türlerle de etkileşim halinde olması oldukça hoşuma gitti. Filme ayrı bir tat kattığını düşünüyorum.

Biraz da yönetmenden bahsedeyim. Drew Goddard’ ın ilk filmi bu. İlk filminde gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Daha önce senarist olarak Lost, Alias, Buffy gibi dizilerde yer alan Goddard, yönetmenlik konusunda da farklı bir bakış açısı sergiliyor. (Şimdi Lost kelimesi geçtiği için herkes de bir gizem oluşmuştur. Filmde de o gizemi göreceksiniz.)

-->

Korku sinemasını sevenlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum. En azından asansör kaplarının açılış sahnesi için J Keyifli, eğlenceli seyirler…

Yorumlar