MACHETE KILLS

Biri yepyeni grindhouse filmi mi istedi? Buyrun Rodriguez’ den Machete Kills. Grindhouse demişken kısaca bir tanım yapmakta yarar var. Düşük bütçeli, içeriğinde bolca şiddet, kan, çıplaklık ve cinsellik bulunduran, ele alınan konunun her türlü istismarını sonuna kadar kullanan, eğlenceli ve yer yer komik filmlerin gösterildiği salonlara verilen addır.

machete kills

Filmin çıkış noktası, 2007 yılında Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez’ in bu alt kültürü tekrar piyasaya sürme hevesiyle ortaya çıkarttıkları Grindhouse: Planet Terror ve Deathproof filminin öncesindeki sahte fragmanlara dayanmaktadır. Hem reklam hem de dikkat çekmesi açısından bu tarz filmlerin öncesinde aslında var olmayan filmlerin fragmanları yer almaktadır. Machete de 2 dakikalık sahte film iken, bir anda uzun metraj filme dönüştü ve hem gişesinin iyi olması hem de beklentileri karşılamasıyla Machete Kills çevrilmiş oldu. Üçüncü film de seneye gelmiş olur. Machete: In Space.

Filmin konusu; ABD hükümeti tarafından görevlendirilen Machete, yeni görevi için Meksika'ya giderek ölümcül bir silahla gezegeni yok etmek isteyen bir silah tüccarını bulup etkisiz hale getirmek zorundadır. 

Salt aksiyon, bilindik bir senaryo, içinde ufak sürprizler ve sonuna kadar eğlence (moleküllerine ayrılıp parçalanan bir insanı görmek kimilerine eğlenceli gelmeyebilir). Beklentileri çok da yukarda tutmamakta fayda var ama unutmayalım ki bu kadar ucuzmuş gibi görünse de Machete serisi aslında çok saygın bir iş. Prodüksiyon ve yönetim Robert Rodriguez, oyuncular arasında Danny Trejo, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Charlie Sheen, Mel Gibson, Antonio Banderas, Lady Gaga, Cuba Gooding Jr, Sofia Vergara, Robert De Niro, Lindsay Lohan, Steven Segal gibi isimler yer almakta.

İlk filmi seyredip beğenen sinemaseverler bu filmi de es geçmeyecektir. Seyretmeyenler için ise ilk önce ilk film Machete’ ye bir göz atmalarını tavsiye ediyorum. Aşağıda filmin sahte fragmanı bulunmaktadır. İlginizi çekebilir. Son bir replik “Machete doesn’t tweet – Machete tweet atmaz”. İyi seyirler…

Yorumlar