BİR SAM ORTAKLIĞI: KARDEŞ PAYI

kardeş payı
SAM (Selçuk Aydemir - Ahmet Kural - Murat Cemcir) ortaklığı olarak isimlendirdiğim bu birlikteliğin resmi olarak altıncı işi “Kardeş Payı” perşembe akşamı televizyonda gösterildi. Cuma günü izleyebildiğim dizi, ekibin diğer işlerinde olduğu gibi, ne yaptığını gayet iyi biliyor ve kendilerine has mizah anlayışını da sonuna dek kullanıyor. Bizlere keyifle izleyecebileceğimiz eğlence dolu bir saat garanti ediyor.

İlk olarak 2011 yılında otuz bin TL ye kotardıkları “Çalgı Çengi” filmiyle isimlerini duyuran ekip, kısa bir süre salonlarda gösterildikten sonra asıl patlamayı korsan cd piyasası ile yaptılar. Hatta öyle ki Murat Cemcir’ in bir röportajında korsancıların yanına gelip "Abi, filmin ikincisi için 50 bin lira veririz" dediğini biliyorum.


İsimlerini Çalgı Çengi filmiyle duyursalar da aslında ilk birliktelik 2009 yılına dayanıyor. TRT için Ramazan ayına özel olarak hazırlanan “Ramazan Güzeldir”,  Ahmet Kural’ ın konuk oyuncu olarak yer almasına karşın üçlünün ilk birlikteliğidir. 2011 yılında “Çalgı Çengi” vizyona girer. Aynı yıl “Üsküdar’ a Giderken” dizisini çevirirler. 2012 yılında “İşler Güçler” ile oldukça ses getirirler. 2013 ün son haftasında vizyona soktukları “Düğün Dernek” ile çok büyük ihtimal seyirci rekorunu elde edecek gibi görünüyorlar ve bu sene “Kardeş Payı” dizisi ile karşımızdalar.

tüm ekip

Merkezinde iki sıhhi tesisatçı, Metin ve Ali’ nin yer aldığı, tesisatçılığın dışında mucitlikleri de bulunan kardeşlerin maceraları konu ediniliyor. İlk bölüm bir saatlik süresi içinde giriş niteliği taşımasından dolayı çeşitli karakterleri tanıtması ile geçiyor. Esnaflarıyla, eski evleriyle nezih bir mahalle ortamını kendine mekan olarak seçiyor. İşler Güçler ekibinde yer alan oyuncuların çoğu Kardeş Payı’ nda da karşımıza çıkıyor. İşler Güçler dizisini seyretmiş ve beğenmiş olan izleyiciler için, diziye baştan artı bir puan kazandırıyor ve karakterlere karşı daha fazla sempati duymanızı sağlıyor.

Teknik anlamda ise, bir önceki projeyle kıyaslandığında başarıyla beraber daha zengin bir görüntü yönetimi ve profesyonellik ilk etapta göze çarpıyor. Kamera kullanımındaki çeşitlilik ve hareketlilik dikkati hep ayakta tutuyor. Bazı bilgisayar efektleri ile buna destek sağlanıyor.

Farklı bir komedi anlayışına sahip bu üçlü, belki de alışılmışın dışında bir şeyler denemeyi, bunu yaparken de cesurca hareket etmenin semeresini gişede Düğün Dernek ile aldı. Sırada dizi sektöründe semeresini almaya geldi. İlk bölüm itibariyle kesin demese de olabilirin sinyalini verdi. İşler Güçler ile yarıda kalan, tamamlanamamış bu başarı, Düğün Dernek’ in gişe başarısının etkisiyle beraber Kardeş Payı' nda tamamlanabilecek mi? Zamanla göreceğiz.

Yorumlar