GERÇEK DIŞINDA GERÇEĞİNİ ARAYAN ADAM: ONUR ÜNLÜ


onur ünlü
Onur Ünlü,  yeni filmi “İtirazım Var” ın çekimlerine başladı. Konusuna gelince; bir camide cinayet işlenir. Cami imamı ise kendine has yöntemlerle cinayeti çözmeye çalışır. Komedinin ağırlıkta olacağı filmin senaryosu da Onur Ünlü’ ye ait. Bu vesileyle Ünlü’ nün sinemasına da bir göz atalım.

1973 doğumlu yönetmen, aynı zamanda tüm filmlerinde senaristlik görevini üstlenmiştir. Sinema sektörüne “Deli Yürek” dizisinde senaristlik ve oyunculukla (Umur karakteri) başlayan Ünlü, ilk filmine kadar çeşitli televizyon dizilerinde senaristlik yapmıştır.

2006 yılında “Polis” filmiyle kendine has sineması ve farklı arayışlar içinde olacağının da ilk izlerini bizlere göstermiştir.  Emekliliğine yaklaşmış bir polisin aşkı, ailesi ve işi arasındaki sıkışmışlığını bize anlatmıştır.

Bir sene sonra fantastik bir hikâye ile karşımıza çıkan “Çocuk” filmini çekmiştir. Hırsız çetesinin elinde olan Çocuk’ (ismi bu) un Hayko Cepkin’ (TV sahibi) e karşı olan mücadelesini anlatmıştır.


2008 yılında 10 günde çekimlerini bitirdiği, karakterlerin içine güneşin kaçtığı, ruhların beden değiştirdiği tam bir fantastik hikâye olan “Güneş’ in Oğlu” nu vizyona sokmuştur.

Aralarda televizyon dizilerine, senaristlik de yapmaya devam eden yönetmen birer sene arayla film çekme alışkanlığını devam ettirip 2009 yılında “Beş Şehir” filmini çekmiştir. Diğer filmlerine göre çok daha karmaşıktır ve beş karakterin hem ayrı hem de iç içe geçen hikâyesini anlatmıştır. Altın Portakal ve Altın Koza’ da en iyi senaryo ödüllerini almıştır.

tüm filmleri

2011 yılında Onur Ünlü’ nün liderliğinde Eflatun Film altında fenomen hale gelmiş televizyon dizisi “Leyla İle Mecnun” projesini ortaya çıkarmışlardır. Aynı yıl Altın Koza’ da en iyi film ve en iyi senaryo ödülünü alan  “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi” filmini çekmiştir. Bu film diğer filmlerini nazaran hem daha olgun hem de söylemi daha fazladır. Anayasa profesörü olan Celal Tan’ ın ailesiyle ve kendisiyle olan hesaplaşmalarını hafif güldürerek anlatmıştır. Aile ve birey kavramlarını ve birbirlerine bağlılığı sorgulamıştır.

2013 yılında siyah-beyaz çektiği “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmiyle - vizyona sokmadan sadece festivallerde ve film gösterimlerinde izlenebilme şansı olan - Altın Lale en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi kurgu, FIPRESCI ulusal yarışma en iyi film ödüllerini almıştır. Her birinin özel bir güce sahip olduğu karakterlerin gündelik yaşamına odaklanan film bu karakterlerin sıkıntılarını, dertlerini bizle paylaşmıştır.

En son “Leyla İle Mecnun” dizisinin yayından kaldırılmasıyla aynı kadronun kendilerini oynadığı “Ben De Özledim” dizisinde yönetmenlik yapmış ve kendini oynamıştır. Bu dizi de 13 bölüm sonunda yayından kaldırılmıştır.

Sinema dışında ayrıca şiirle ilgilenen yönetmenin, Ah Muhsin Ünlü mahlasını kullandığı “Gidiyorum Bu” adlı bir de şiir kitabı vardır. Müzikle de içli-dışlı olan Ünlü, Leyla İle Mecnun ekibinin kurduğu “Leyla The Band” grubunun da davulculuğunu üstlenmektedir.

Sinemasına geri dönersek, her filminde fantastik öğeleri kullanmaktan vazgeçmeyen, öğeleri kullanırken de bu gerçekdışılığı hiç yadırgamadan kabul ettiren bir yeteneğe sahip. Absürdlüğü yerinde kullanıp aşırıya kaçmadan komik olabilmeyi başaran bir isim. Bir yandan da gerçeğin dışında başka bir gerçeklik arıyor. Gündelik hayatında bulamayacağını bildiğinden, sinemasında bumak ve görmek istiyor. Her filminde yenilikçi tavrından vazgeçmiyor. Filmi başarı elde eder veya etmez ama yenilikçi sinemasını bir adım daha öteye taşımayı da başarabiliyor.

Muhakkak sinemamıza ve televizyon kültürüne katkı sağladığı gerçeği yadsınamaz. Benim açımdan günlük hayatta bolca karşılaştığımız ama filmlerde genelde göremediğimiz İslam motiflerini filmlerinde çokça kullanması hem hoşuma gidiyor hem de samimi geliyor. Bakalım “İtirazım Var” filminde nasıl bir imam izleyeceğiz? 

Yorumlar