THROUGH THE NEVER

lady justice
Metallica, kuşkusuz metal ve hatta rock müziğin vazgeçilmez gruplarından biri ve bu vazgeçilmezliğini de sadece olağanüstü müziği ile değil, müziğinin dışında yapmış oldukları işlerle de kanıtlayan bir grup. 1997 de “The Memory Remains” klibini izlediğim günden bu yana dinlediğim ve o günden bugüne beni etkilemiş olan Metallica, maalesef Türkiye’ de gösterime girmeyen “Through The Never“ filmini DVD formatında piyasa sürdü. 3D olarak çekilen ve IMAX te izlenmesi gereken bir film niteliği taşımasına rağmen, maalesef, 3D televizyonda, 2+1 surround ile izleyebildim.   

Film, kurgusal bir konserden ve eş-zamanlı kısa bir hikâyeden oluşuyor. Metallica’ nın setinde çalışan Trip adlı gence, şehir merkezinde bulunan kamyonu getirmesi için görev veriliyor. Bir kaza geçiriyor ve sonrasında ortalığın epeyce karıştığı bir kaosun ortasında kalıyor. Aynı sırada grup konseri vermeye devam ediyor. İki şarkı arasında veya şarkının içinde tekrar elemana dönüp o anki şarkının içeriğine göre elemanın fantastik hikâyesini izliyoruz.


Konser kısmı ise izleyenleri daha çok sevindirecek. Film olarak tasarlandığından dolayı konser de kurgusal olarak izliyor. Özellikle kamera kullanımları, - 3D çekilmesi nedeniyle - kuş misali, oradan oraya uçuyor. Lars’ ın davullarının üzerinden uçarken bir anda James’ in mikrofonunda kendinizi bulabilirsiniz. Konser platformu, tabut üzerindeki ekranlar devamlı surette şarkılarla birlikte dinamik bir görsellik oluşturuyor. Performanslar sergilenirken set işçilerinin çalışması da dikkat çekici bir diğer unsurdu. “Ride The Lightning” ile birlikte Tesla Bobinini, “And Justice For All” ile Lady Justice heykelini şarkılar çalınırken kurdular. Bunun dışında yaşanan teknik aksaklıklar da oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtıldı.

Yönetmen koltuğunda Nimrod Antal oturuyor. Daha önce korku-gerilim türlerinde filmlerle seyirci karşısına çıkan Antal, zor yollara başvurmadan konser sahnelerini üstesinden gelmiş. Hikaye kısmında ise kimi gerilim ve korku öğelerini gayet başarılı bir şekilde kullanıyor.

nimrod

Spoiler içerir

Filmin sonu ise, Trip elinde çanta ile birlikte tekrar konser salonuna geri gelir fakat çantada ne olduğu gösterilmez. Robert’ in basları eşliğinde “Orion” başlar. Jenerik akar.  Peki çantada ne vardı? “Pulp Fiction” da olduğu gibi sen görmek istersen o var. Bana göre çantada Cliff Burton’ un külleri var. Kesinlikle izlenmeli. Keşke IMAX olarak vizyona girseydi… FRAGMAN

Setlist:

The Ecstasy of Gold
Creeping Death
For Whom The Bell Tolls
Fuel
Ride The Lightning
One
The Memory Remains
Wherever I May Roam (Girişi)
Cyanide
…And Justice For All
Master of Puppets
Battery (Soloya kadar)
Nothing Else Matters
Enter Sandman
Hit The Lights
Orion

Yorumlar