ALEMLERE RAHMET KISA FİLM YARIŞMASI

kısa film yarışmasıSiyer Araştırmaları Merkezi, Hicri 1435, Miladi 4 Kasım 2013 – 25 Ekim 2014 tarihleri arasını “Siyer Yılı” olarak ilan etmişti. Bu kapsamda planlanan etkinliklerden birisi de ulusal kısa film yarışması. Yarışmayı, sinema-tv eğitim alanında faaliyette bulunan Sinemerkez Akademi ile birlikte işbirliği içerisinde sürdürecek.

Ülkemizde yıllardır çeşitli kısa film yarışmaları düzenlenmektedir. Hatta festivalleşen kısa film yarışmaları bile bulunmaktadır. Lakin her alanda karşılaştığımız bu festival yada yarışmalarda göremediğimiz konulardan biri genel anlamda İslam idi. Bazı hareketler olsa da sadece ilgili insanlara ulaşılabiliyor. Ali Murat Güven’ in liderliğinde Siyer Araştırmaları Merkezi’ nin bu organizasyonu ulusal anlamda bir ilk olmaktadır. Bu konuda bir teşekkürü esirgememek gerek.

Siyer nedir? Kısaca, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S.) ve sahabesinin hayatlarını araştıran ilâhiyat dalına verilen addır. Buradan hareketle yarışmaya katılacak kısa filmlerin konusu, Peygamber Efendimizin sözlerinden, kıssalarından, aktarılan hadislerden esinlenmiş olması, yazılan senaryoların da yine sözlerle, kıssalarla, hadislerle bağlantılı olması gerekmektedir.


Yarışmanın katılım şartnamesinde, senaryoda şu konulara yer verilmesi isteniyor:

-Mü’min kişinin anne-baba sevgisi ve aile kurumunun insan hayatındaki önemi
-Mü’min kişinin ticaret hayatı ve ticarette ahlâklı insan olması
-Mü’min kişi için namazın, salih bir kul olmadaki önemi
-Mü’min kişinin insanlara, hayvanlara ve bitkilere karşı merhametli olması
-Mü’min kişinin hayattaki her konuda israftan özenle kaçınması
-Mü’min kişinin özünde ve sözünde dosdoğru bir insan olması
-Mü’min kişinin kendisine zerre kadar bile iyiliği dokunmuş olan herkese ve her şeye karşı vefalı davranması
-Mü’min kişinin Yüce Allah’ı (C.C.) dünya hayatındaki her türlü mal-mülk, makam ve ölümlü varlıklardan daha fazla sevmesi

Yarışmada birden fazla eserle katılım yapılabilecek. 15 dakikaya geçmeyen belgesel olmayan yapıtlar için son başvuru tarihi 1 Eylül 2014 Pazartesi günü. 4 kişilik ön jüriden sonra 7 kişilik büyük jürinin belirlediği filmlere 26 Ekim 2014 tarihinde 1435 Hicri yılının son günü törenle ödülleri verilecek. En iyi filme 8.000- TL verilirken toplam da 20.000- TL verilecek. Ayrıca kitap, dvd gibi hediyeler de ödül olarak dağıtılacak.

Ayrıntılı bilgi için;
Sinemerkez Akademi – Üsküdar/İstanbul -  Tel: (0216) 492 41 81

akademisiyer araştırma merkezi

Yorumlar