33. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜL SAHİPLERİ

istanbul film festivaliBugün sona erecek olan 33. İstanbul Film Festivali’ nin ödülleri dün akşam yapılan törenle sahiplerine verildi.

Asghar Farhadi’ nin başkanlığını yaptığı, Uluslararası Altın Lale için yarışan 12 filmin arasından Eskil Vogt’ un yönettiği “Blind (Körlük)” filmi Uluslararası Altın Lale’ nin sahibi oldu. Jüri Özel Ödülünü ise Joanna Kos-Krauze ve Krzysztof Krauze’ nin birlikte yönettiği “Papusza (Taş Bebek)” adlı film aldı.


Festivalin Ulusal Altın Lale bölümüne ise Derviş Zaim başkanlık yaptı. 10 filmin arasından Tayfun Pirselimoğlu’ nun “Ben O Değilim” filmi ödülün sahibi oldu. En iyi yönetmen ödülünü ise “İtirazım Var” filmi ile Onur Ünlü aldı. Jüri Özel Ödülü, Kazım Öz’ ün yönettiği “Bir Varmış Bir Yokmuş” filmine verildi.

Ayrıca en iyi kadın oyuncu ödülü “Ayhan Hanım” filmindeki performansıyla “Vahide Perçin” e, en iyi erkek oyuncu ödülünü ise “İtirazım Var” filmiyle “Serkan Keskin” e verildi. En iyi Senaryo ödülü Tayfun Pirselimoğlu’ nun “Ben O Değilim” filmine verilirken en iyi görüntü yönetmeni ödülü “Silsile” filmi ile Ahmet Sesigürgil’ e verildi.


En iyi müzik ödülünü “Sesime Gel” filmiyle Ali Tekbaş, Serhat Bostancı, A. İmran Erin ve “Ben O Değilim” filmiyle Giorgos Komendakis’ e verildi. En iyi kurgu ödülü ise Reha Erdem’ in “Şarkı Söyleyen Kadınlar” filmine verildi.

Seyfi Teoman adına verilen en iyi ilk film ödülü Görkem Şarkan’ ın yönettiği “Nergis Hanım” filmine gitti. Avrupa Konseyi Sinema Ödülü “FACE” heykelciği ise Rithy Panh’ın “L’image Manquante (Eksik Resim)” filmine verildi. Özel mansiyon ise Maria Binder’ in “Trans X İstanbul” a verildi.

ödül sahipleri

FIPRESCI, yazar Giovanni Scognamillo’ ya sinema sanatına katkılarından dolayı plaket sunarken 2 ayrı ödül de verdi. Uluslararası yarışmada Iain Forsyth ile Jane Pollard’ ın yönettiği “20.000 Days On Earth (Dünyada 20.000 Gün)” ve ulusal yarışmada Kazım Öz’ ün yönettiği  “Bir Varmış Bir Yokmuş” filmlerine ödül layık görüldü.

Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü izleyicilerin oylarıyla belirlendi. Uluslararası yarışmada Xavier Dolan’ ın “Tom A La Ferme (Tom Çiftlikte)” ve ulusal yarışmada Hüseyin Karabey’ in “Sesime Gel” filmi ödüllere layık görüldü. Ayrıca “Sesime Gel” filmi Cineuropa.org ödülünün de sahibi oldu.

Yorumlar