CONSTANTINE THE SERIES

Vertigo Comics’ in (Şu anda DC Comics firmasının) ünlü çizgi romanı “Hellblazer” dan uyarlanan “Constantine”, 24 Ekim tarihinde NBC kanalında gösterime girecek. Sonbahar döneminde yayınlanacak dizinin ilk bölümü – sanırsam pazarlama stratejisi gereği – on gün önce yayınlandı.

Korku türünde ilerleyen dizide; diziye ismini veren ve kendini karanlık sanatlar ustası olarak tanıtan bir nevi şeytan kovuculuk işini de üstlenen John Constantine’ nin, iblislerle, şeytanlarla, kötü ruhlarla olan mücadelesini izleyeceğiz. Tabii ki melekler de yardım edecek.

Başrolünde Keanu Reeves’ ın oynadığı Constantine’ nin film versiyonunu daha önce izlemiştim. İster istemez diziyi de ilk bölümü itibariyle film ile kıyaslayarak değerlendiriyorum. Öncelikle dizideki karakterin ciddiyet sorunu bulunuyor hatta laubalilik kıvamında diyebilirim. Korku türünde bir dizi için bu eksi puan demek. Ayrıca oyuncu Matt Ryan da karakteri pek fazla taşıyamamış. Diğer oyuncular arasında Lost tan tanıdığımız Harold Perrineau ve Jeremy Davies da bulunuyor. Dizinin kadın başrol oyuncusu ise Lucy Griffiths.


Konunun içine şeytanlar, iblisler girince doğal olarak efektler de ön plana çıkıyor. Bazı sahnelerde iyi işler ortaya çıkmış fakat bazı sahneler acemice duruyordu. Dizinin genel atmosferi ise filme nazaran daha düşük seviyede, film kadar cazip değil. Bunun dışında konunun zenginliği yani metafiziksel olayların fazlalığı geniş bir hayal gücüne olanak sağlıyor. Ayrıca yine metafiziksel olaylar izleyiciye cazip geliyor, ilgi çekiciliğini de bu noktada kazanıyor. Dizinin sırtını yaslayacağı kaynağı, bu metafiziksel olaylar olarak görüyorum.

İlk bölüm için olumlu görüş belirtebilirim fakat beklentileri karşılayabilir mi bilemiyorum. Dizinin arkasında Dexter’ ın yapımcılarından Daniel Cerone' nin ve Dark Knight senaristlerinden David S. Goyer ' in yönetmen olarak yer alması dizi için bir avantaj. Bu isimler diziye karşı da güveni de arttırıyor. Bekleyelim ve görelim. 

Yorumlar