DEL TORO SUNAR: THE STRAIN

the strain
Guillermo Del Toro ve Chuck Hogan’ ın birlikte yazdığı Ölümcül Tür Üçlemesi’ nin ilk kitabı olan “The Strain”, yine aynı kitabın adıyla 13 Temmuz itibariyle FX kanalında dizi olarak ekrana gelmeye başladı. Korku-drama türünde olan dizinin ilk iki bölümü izlendi bile.Boeing 777 tipi bir uçak havaalanına geldiğinde birden durur. İçerden hiçbir ses gelmemektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ nin ekip başı doktor Eph durumu kontrol etmek için uçağa girer. Herkes ölmüştür sadece dört kişi kurtulmuştur. Bunun bir salgın olduğunu düşünen doktor, neyin sebep olduğunu bulmak için araştırmaya başlar.

Gizemli bir olayla açılan dizi, izleyici ilk dakikasında kendine çekiyor. Özellikle ilk bölüm olması sebebiyle, hızlı bir konu akışıyla beraber, izleyicide tatmin edicilik sağlıyor. Bir yerden gizem sunarken diğer yandan da cevaplar vermeyi ihmal etmiyor, dengeyi sağlıyor. Türü itibariyle korku-drama olmasına karşın seyirciyi çok da korkutmak gibi amacı yok, daha ziyade ismi gibi germeyi hedefliyor. Del Toro’ nun filmografisinde yer alan “Blade” ile “Pan’ ın Labirenti” nin bir karışımının yansımasını “The Strain” de görebiliyoruz.

dcdBazı sitelerde diziyi Fringe ile kıyaslayanlar hatta alıntılanmış diye yorum yapanlar yer alıyor. Tabii bundaki en büyük neden açılışta yer alan bir uçak ve uçak dolusu cesedin olması. Lakin yönetmenler de bunun farkında olacak ki 20-25 dakika sonra uçak pisti amiri Bishop (Benzetmenin bir başka nedeni), başı ezilerek öldürülüyor. Adeta “Bizim Fringe ile bir alakamız yok, aklınızdan bu imajı çıkarın” dermişçesine Bishop karakterini diziden çıkarıyorlar. Ayrıca dizinin bilimi yan enstrüman gibi kullanması da Fringe' den ayrılan önemli bir farklılık.

Dizide gözüme çarpan en büyük olumsuz yön, makyajlar oldu. Konusu itibariyle oldukça başvuracakları makyajlar, dizinin kalitesinin altında kalmış. Bu konuda “Walking Dead” gibi bir dizi olduğu düşünülünce ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

İki bölümüyle de kendini sıkmadan izlettiren ve beni tatmin eden bir dizi oldu The Strain. Kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi de muhakkak edinecektir. Özellikle vampir konulu yapımları sevenler, şiddet ve kanı görmekten çekinmeyenler için kesinlikle tavsiyemdir. 

Yorumlar