WALTER MITTY İLE EĞLENCELİ BİR YOLCULUK

Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu üstlenen Ben Stiller, altıncı filmi “Walter Mitty’ nin Gizemli Yaşamı” ile bizi iyi bir hikâyeye davet ediyor.

Ben Stiller’ in içinde yer aldığı projeleri fırsatım oldukça seyretmeye çalışırım. Genelde izlemesi rahat, insanı yormayan, eğlendirmesini bilen, kolay tüketilebilen ve amacına uygun filmlerin içinde yer alır. Bu nedenle tercih sebebimdir. O yüzden “Gizemli Yaşam” filmin  i de hakkında pek araştırma yapmadan listeme ekledim.

Walter Mitty, format değişikliğine gidip online olacak Life dergisinin fotoğraf arşivi departmanının sorumlusu olarak görev yapan bir çalışanıdır. Son sayısını basacak olan derginin kapak fotoğrafı ise kayıptır. Walter sorumlu olduğu bu fotoğrafı aramak için yola çıkar.

Bu filmle beraber Stiller, güldürmekten önce hikâyeyi ön plana çıkartıyor. Komedi ise yan unsur olarak filmde yer alıyor. Hikâyenin sırtını yasladığı, “Düşünceden hareket geç” ilkesi filmin merkezine yerleşiyor.  Sık sık hayallere dalan Mitty, cesaretini toplayıp harekete geçmesiyle artık hayal görmekten kurtuluyor. Hatta hayallerini yaşıyor bile diyebiliriz. Öyle ki kâh okyanusa atlıyor, kâh yanardağ patlamasından kaçıyor kâh himalaya dağlarında top oynuyor ama hayal görmüyor, yaşıyor.
“Life” kelimesi yani “Yaşam-Hayat”, hem somut hem de soyut anlamda filmin her noktasında karşımıza çıkıyor. Yaşamın önemini algılama, robotlaşan sistemden kurtulma, olumsuz koşullarla karşılaşılsa bile hayatın özünü yakalama. Filmin kayıp fotoğrafçısı Sean O'Connell' ın dediği gibi “Bazı kareleri çekmem, kendime saklarım”. Dünyada sadece  himalayada bulunan 2500 tane kar leoparından birini gördüğünde yaptığı gibi fotoğraflamıyor, sadece o anı özümsüyor, yaşıyor.


Filmde Walter’ ın hayal gördüğü sahnelerden üç tanesi gayet eğlenceli. İnsanüstü güçleri mizahi bir yaklaşımla birleştiren sahneler hem görsellik hem de eğlence açısından tatmin edici. Ayrıca bu hayal sahnelerin hepsi Walter’ın bilinçaltına birer yolculuğu temsil ediyor. Karakter hakkında bilgi sahibi olabilmemiz açısından oldukça faydalı ve yerinde kullanılmış sahneler olarak göze çarpıyor.

Hikâye, karakterin moral olarak düşüşünden sonra biraz zayıflıyor ve temposu düşüşe geçiyor. Yan karakterlerin hemen hemen hepsine tam olarak odaklanamaması ise ayrıca bir sorun teşkil ediyor.

Genel itibariyle değerlendirdiğimizde ortaya güzel bir iş çıkmış. Ben Stiller’ in diğer işlerinden daha farklı ve daha başarılı olduğunu rahat söyleyebilirim. Bu gizemli yolculuk sizi de eğlendirecektir. 

Yorumlar