THE RAID:REDEMPTION AND BERANDAL

berandal
Endonezya sinemasından Gallerli bir yönetmenin elinden çıkan The Raid: Redemption ve devam filmi The Raid: Berandal, hem türe yenilik getiriyor hem de soluksuz bir aksiyon vaat ediyor. The Raid serisi, dövüş filmleri ile arası iyi olmayanları bile kendine hayran bırakabilir.

Son kullandığım cümle benim için geçerliydi. Türü takip eden veya hoşlanan biri değilim. İlk filmi izlemem tamamen Endonezya yapımı olması ve mekân olarak sadece bir binayı kullanması nedeniyle idi. Onun dışında beklentimi çok da yukarda tutmamıştım. Belki de beklentisiz olmam filmden aldığım hazzı ve seyirliği de arttırdı ki film bittiğinde de ortaya konan işten keyif aldım.İsmini ilk defa duyduğum yakın dövüş ve savaş sanatı “Pencak Silat” ı, ilk filmle beraber öğreniyoruz. Kendine has bir tarzı olan pencak silat, adeta dans eder gibi dövüşme sanatı. İşte bu dans eder gibi dövüşenleri izlemek, izlenebilirliği arttırıyor. Bununla beraber spor olarak yapılmadığından şiddet de eksik kalmıyor. Kanı her yerde görebilirsiniz.

berandal

İkinci filmi daha çok beğendim. Açılışı, ilk filmin sonundan iki saat sonrası ile yapıyor. Bu sefer bütçeyi de arttıran yapım şehri mekân olarak kullanıyor. Tabi alan genişledikçe buna paralel olarak aksiyonun dozu da hızı da şiddeti de ona göre artıyor. Hapishane bahçesi, araba kovalamaca özellikle akılda kalan sahneler. Senaryo biraz daha zenginleştirilmiş ve karakter sayısı da arttırılmış. Hikâye kimi yerde aksasa da çaptan düşmüyor. Sırtını dayadığı aksiyonu da sonuna kadar kullanıyor. Dövüşler esnasında kullanılan kamera açıları ve hareketleri ise muazzam. Sadece bu açılar için bile bu sahneler izlenecek düzeyde.

Gareth Evans, aslında ikinci filmi aklında ilk film olarak çekmek istemiş ama bütçenin şişkin olması senaryoda değişikliğe gitmesine neden olmuş ve ilk filmi ikinci olarak çekmiş. İyi de olmuş. İlk film yönetmenin hem ustalaşmasını hem de deneyim sahibi olmasını sağlamış. Bunun sonucunda da 150 dakikalık aksiyon dolu devamlı hareket halinde bir filmin altından başarıyla kalkmasını bilmiş.

silat

Kadroda tanıdığım bir tane isim yok. Başrolde oynayan Iko Uwais silat ustası. İki filmde farklı karakterle karşımıza çıkan Yayan Ruhian ise başka bir silat ustası. İkilinin dışında yer alan sanatçılar ulusal oyuncular.

Son sahnesiyle beraber üçüncü filmin çekileceğini düşünmüyorum ama kesin bir remake gelecektir. Gerçi ilk filmden beri bu tarz söylentiler var fakat ortada bir şey yok. Zaten olmaması daha iyi. Siz en iyisi orijinalinden izleyin. 

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.