İNCİR REÇELİ 2

2011 yılında iki kez gişe yapan ilk filmin ardından bu hafta ikinci film vizyona girdi. İlk filmin bittiği noktadan iki sene sonrasında film başlıyor. Metin uzun süredir yas içindedir. Filmin senaryosunu yazmıştır ama depresyon halinden kurtulamamıştır.  Çalıştığı barda işe başlayan Gizem, Metin için yeni bir hikâyeye yol açacaktır.

İlk filmden elde edilen ticari başarı ve beğeni, geç de olsa (yaklaşık 4 sene), ikinci filmin yapılmasının en büyük nedeni. Senaryo ise ilk filme nazaran daha zayıf ve sorunlu.Duygu’ nun ölümü ile kendine bir hedef belirleyen ve yaşamına bir anlam katmak için filmin senaryosunu yazmaya koyulan Metin (Halil Sezai), senaryodan sonra tamamen boşluğa düşer ve bir amaç bulamaz. Bu boşlukta, içki her zamanki gibi tek dostudur, müzik ise ticari bir araç. Bu depresif hali tamamen alkol ile yansıtmak bence kısa yoldan kolaya kaçmak gibi geliyor. Adam sevgilisinin ölümünden dolayı yerlerdedir hemen alkole sığınır. Çok klişe ve basit bir yaklaşım. Hatta öyle ki alkol üçüncü başrol denilebilir. Göründüğü sahneler diğer oyuncuların hepsinden daha fazla.

Kadın başrol oyuncusu Gizem (Şafak Pekdemir), gündüzleri dövme dükkânı işleten geceleri ise barmaid işini üstlenen gerekirse burun kıran sert bir kız. Metin’ i kendine getirebilecek sertlikte. Metin ile alkolü bağdaştırdığımız gibi Gizem ile de dövmeyi bağdaştırabiliriz. Dövme ise dördüncü başrol denilebilir.

şafak pekdemir

Filmin genelinde, sosyal medyada da sıkça rastladığımız bir söylemde bulunma hali var. Güzel, özlü sözler devamlı işitiliyor fakat hiçbir şekilde derinlemesine inilmiyor, yüzeysel kalıyor. İrdelemeden sadece söylemek ya da paylaşmak ne yazık ki filme hiçbir katkı sağlamıyor, çiğ bırakıyor. Sadece söylemek için söylenmiş gibi duruyor.

Bazı şarkılar vardır, sanki filmler için yapılmış gibidir. Müslüm Gürses’ in seslendirdiği Affet şarkısı da tam bu şarkılardan. “Dağ” filminde daha önce dinlediğim bu şarkı İncir Reçeli 2 filminin finalinde de karşımıza çıkıyor ve sahneyle beraber o güçlü etkisini hissettiriyor.

İlk filmden çok etkilenen izleyiciler bu filmden de etkilenecektir fakat üst düzey bir beklentiye girilmemesini de belirtmek isterim. Reçelin tadı biraz şekerlenmiş durumda.


Yorumlar