HAREKETLİ KARİKATÜR DELİHA

gupse özayBu hafta vizyona giren, yönetmenliğini Hakan Algül' ün, senaristliğini ve baş rolünü ise Gupse Özay' ın üstlendiği Deliha, Türk sineması endüstrisinin lokomotifini oluşturan komedi türünün başarılı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.                                                                                                 Zeliha bir gün arkadaşlarıyla falcıya gider ve falcının söylediklerinden hayatının aşkını bulacağını düşünür. O sırada mahalleye taşınan abi-kardeş ten kardeş olan Cemil, falcının söyledikleriyle eşleşen kişi olunca, Deliha, aşkını bulduğunu düşünür ve olaylar gelişir. 

Yaklaşık bir ay önce fragmanını ilk kez izlediğimde, ilginç karakterlerin olduğu, eğlenceli ve İvedik gibi, (kıyaslama yapmıyorum) yeni bir karakterin doğduğunu düşünmüştüm. Dün akşam izlediğim film ve izleyicilerin tepkisi, bu düşüncemi doğrulamış oldu. Büyük ihtimal devam filmleri de gelecektir.

deliha çeteFilmin en büyük başarısı, güldürmesinden ziyade karakterlerin çeşitliliği ve ilginçliğinden geliyor. Adeta karikatür dergisinden çıkmış gibi duran karakterler, ne o kadar zorlama olmuş ne de o kadar sıradan duruyor. Birisi çıkıp "Bu film mizah dergisinden uyarlanmıştır" dese inanılmayacak gibi değil. Kendine has edasıyla, mimikleriyle Zeliha merkezde yer alırken, kendi çetesi diyebileceğimiz Havva, Fato ve Fevzi de yan rollerde belirgin ve iz bırakan karakterler olarak göze çarpıyor. Kısa kısa da olsa akılda kalan en az on karakter sayabilirim.

Filmin önemli bir artısı da Türk sinemasına komik bir kadın karakter kazandırması. Yapılabilecek zor işlerden birisiydi. Gupse Özay' ın bu işin altından başarıyla kalktığını söyleyebilirim.

Senaryosu itibariyle çok fazla bir beklentiye girmemek gerek. Sonuçta ana hedefi insanları eğlendirmek, güldürmek, güzel vakit geçirtmek olan bir yapım var. Herhangi bir mesaj kaygısı da yok. Kimi yerde kopukluklar olsa da filmden kopmanıza neden olmuyor, bir olumsuzluk oluşturmuyor. Diyaloglarda argo kullanımı yer alsa da çok fazla rahatsız etmiyor.


Bu kadar çok karakterin olduğu yerde oldukça tanıdık simalar da filmde yer alıyor. Gupse Özay' ın dışında Derya Alabora, Zeynep Çamcı, Cihan Ercan, Cenk Durmazel, Korhan Herduran, Barış Arduç diğer rollerde karşımıza çıkıyor. Dizi kökenli Hakan Algül' ün ustalaştığı komedi türündeki ortalama başarısını, Deliha filminde de görmek mümkün.

110 dakikalık süresiyle izleyicisini eğlendirmeyi ve güldürmeyi amaçlayan bir film var karşımızda, bu amacını da gerçekleştirebilen.


Yorumlar