AS ABOVE SO BELOW

Ülkemizde “Derin Kabus” ismiyle gösterilen “As Above So Below”, bir alt tür olan buluntu filmler (found footage) kategorisinde yer alan ve izleyiciyi korkutmaktan ziyade germeyi iyi beceren fakat ortalamanın etrafında bir yapım olarak göze çarpıyor.

derin kabus
Profesör Scarlett, babasının kaldığı yerden devam ederek felsefe taşını aramak için bir grupla beraber Paris’ in ünlü yer altı mezarları Catacombre’ nin gizli tünellerine yolculuk yapar. Bu yolculuk esnasında esrarengiz olaylar ve geçmişle yüzleşmeler yaşanır.

Açılış sahnesi oldukça keyifliydi. Adeta FPS oynuyormuş gibi keyif verdi. Film boyunca da hareketli kamerayla filmi izliyoruz. Bu tarz kullanım gerilim öğesi olarak oldukça başarılı oluyor fakat yine bu kullanım beni çok rahatsız ediyor, bir yandan filme gerçeklik hissi verirken bir noktadan sonra filmden kopmanıza da neden olabiliyor, baş dönmesi ya da mide bulantısı da cabası.
Zayıf bir senaryoya sahip olan film, hikâyesiyle pek fazla izleyiciyi kendine çekemiyor. Başlangıçtaki bulmacalar zorlama olmuş, karakterlerin geçmişle yüzleşme hikâyeleri ise havada kalan pek de anlaşılmayan hikâyeler olarak hatırlanacaktır.

Filmin en beğendiğim noktası ise mekânın oldukça efektif kullanılması. Özel izinle, Catacombre’ ın girilmeyen bölgelerinde yapılan çekimler filmin klostrofobik ortamını güçlendiriyor. İzlerken kasıldığım çok sahne oldu. Mezarlığa girişle birlikte başlayan gerilim hiç durmadan sonuna kadar gidiyor. Finalindeki çok beğendiğim sahneyle beraber katharsise ulaşıyorsunuz.

yeraltı mezarlığı

Filmin orijinal ismini “Yukarıdaki olan aşağıda, aşağıdaki olan yukardadır” şeklinde çevirebiliriz. Bu deyime göre filmi izlediğimizde verdiği mesaj daha anlamlı hale geliyor. Dibe indikçe daha derinlere indikçe içimizde sakladığımız bizi yaralayan gerçekler dışarı çıkar. İşte derinlere indikçe acılarınızı kustukça yani Hristıyanlık’ taki gibi günahlarınızı çıkarttıkça aslında gün yüzüne, yukarı çıkarsınız.

Yönetmen John Erick Dowdle’ ın dördüncü filmi. Daha önce “Devil” filminde de daracık bir asansörde bizi geren yönetmen bu konuda iyi olduğunu gösteriyor. Oyuncular arasında tanıdık bir simaya rastlamadım. Genç oyunculardan oluşuyor ve ortalama oyunculuklar sergiliyorlar.

Gerilim filmlerinden hoşlananlar için kaçırılmaması gereken bir film. 


Yorumlar