NIGHTCRAWLER

gece vurgunu
Lou Bloom, geceleri, şehirde çıkan olayları kameraya kaydeden ve yerel kanallara satan bir muhabirdir. Amacı sadece muhabir olarak kalmak da değildir. O’nun için, daha fazlasına sahip olmak adına her yol mubahtır.

Başrolünü Jake Gyllenhaal’ ın, yönetmenliği ve senaristliği ise Dan Gilroy’ un üstlendiği, Gece Vurgunu ismiyle gösterime giren “Nightcrawler”, farklı hikâyesi ve çizdiği karakterizasyon ile izlenmeyi hak eden bir yapım olarak göze çarpıyor.


Filmi tek başına Lou karakteri sırtlıyor ve tüm anlatılmak istenen olaylar da Lou üzerinden dönüyor. Filmin ilk sahnesinden itibaren ahlak, dürüstlük ve başarı gibi düsturlar filmin alt menini oluşturuyor. Hırsızlık yapan bir insanın bazı değerlerden yoksun haldeki başarı öyküsü olarak da özetlenebilir. İşine geldiği gibi hareket etmeyi iyi beceren Lou için, doğru ya da yanlış yoktur. Kafasına koyduğu plana sadık kalmak gerekmektedir ve planını engelleyebilecek ne varsa onun için doğruymuş- yanlışmış fark etmez, ortadan kaldırmak gerekir.


Filmi izlerken aklıma Gus Van Sant’ ın 1995 yapımı “To Die For” filmi geldi. Nicole Kidman’ ın canlandırdığı karakter Suzanne, hedefi doğrultusunda her şeyi göze alabilen - hatta öldürmeyi bile – bir kadındır. Tıpkı Lou da Suzanne gibi ölüm-öldürme karşısında oldukça rahat davranır, kılı bile kıpırdamaz. Lou’ nun kayıtsızlığı kanıksama değil önemsemezliktir. Her ikisindeki temel hedef para da değil sadece o amaca ulaşmaya, ulaşmanın hazzına varmaktır.

Jake Gyllenhaal filmi tek başına götürüyor. Son dönemde yer aldığı projelerde üst düzey performans gösteren oyuncu, burada da etkileyici bir performans gösteriyor. Yan rollerde Renne Russo ve Riz Ahmed filmin başarısına katkı sağlıyorlar. Yardımcısı rolünde izlediğimiz Riz Ahmed (Rick), Lou’ nun zıttı bir karakter ve ayak işlerini yaptıracağı biçilmiş kaftan. Renne Russo (Nina), kanalın haber müdürü, başarıya giden kestirme bir yol. Her iki karakter de Lou için birer teferruat, bir insandan ziyade birer nesne.

lou bloom

Kapitalist iş düzeni içinde Lou gibi bir sürü insanla karşılaşabiliyoruz. 9-6 mesai saatleri arasında, Lou kadar duygusuz, insanları basamak gibi düşünen, birer nesne gibi gören insanlar olabiliyor. Lou’ dan tek farkları, para için bu hale gelmeleri.

Farklı bir atmosfer, farklı bir hikaye, farklı bir başarı öyküsünü, bu tipteki kişileri anlayabilmenin bir yolu olarak izlemenizi tavsiye ederim. 

Yorumlar

MasumRobot dedi ki…
Çok merak ettiğim ve listeye eklediğim bir film.
Mumillica dedi ki…
Farklı bir bakış açısı kazandıracağına eminim.