KOCAN KADAR KONUŞ NİTELİĞİNCE Mİ NİCELİĞİNCE Mİ?

kıvanç baruönü

Başrollerini Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ın paylaştığı, yönetmenliğini Kıvanç Baruönü’ nün üstlendiği, Şebnem Burcuoğlu’ nun aynı isimli romanından uyarlanan “Kocan Kadar Konuş”, vaat ettiği eğlenceyi ve komediyi filmin başından sonuna kadar gerçekleştiriyor.

30 yaşına gelmiş Efsun, kadın-erkek ilişkilerinde pek başarılı değildir ve bekardır. Ailesi ve etrafındaki hanımların evlilik baskısına daha fazla dayanamaz ve evlenmeye karar verir. Bu esnada karşısına eski lise arkadaşı - aşkı Sinan çıkar.


Filmin en başarılı olduğu nokta, ele aldığı konuyu fazla sulandırmadan ve seviyesizliğe indirgemeden işleyişi. Komedi ve güldürü unsurları, seviyesizlikten uzak bir şekilde ekrana yansıyor ve daha keyifli bir seyirlik ortaya çıkıyor. Bu tarz filmlerin zora geldiğinde kullandıkları hatta iğdiş ettikleri cinsellik esprilerine bu filmde rastlamıyoruz.

murat yıldırımModern toplum içerisinde kendi ayakları üzerinde duran, ekonomik olarak da güçlü kadının bir anda koca arayan kadına dönüşümünü izliyoruz. Baskı mı buna iten yoksa bilinçaltı mı? Cevabı baskı gibi gözükse de aslına bakıldığında yalnız kalma korkusu ve kıskançlık (Kuzeninin evlenmesi) temel etmen olabilir. Sevgi ise bu noktada en son bakılan olgu. Ailesi için maddiyat, kızlar için aidiyet, Efsun için yalnız kalmamak. “Neden evlilik yapıyoruz?” gibi soruyu yöneltmese de cevap seçeneklerini sıralamaktan da geri kalmıyor.

Orta şeker ilerleyen film ne yazık ki aynı başarıyı finalde gösteremiyor. Ne dediğini tam olarak söyleyemeyen film, hem izleyici hem de karakterler için tatmin edici bir sona ulaşamıyor. O ana kadar tık tık işleyen saat finalde duruyor. Yukarıda bahsettiğim gibi bu soruları yanıtlamadan uzak bir yaklaşım sergiliyor.

Ezgi Mola oynadığı karakterin hakkını vermiş. Karakterin gelişimi ve değişimini oldukça iyi yansıtmış. Murat Yıldırım ise daha sakin ve ağdasız bir oyunculuk sergilemiş. Yan rollerde Nevra Serezli, Gülenay Kalkan, Ebru Cündübeyoğlu, Eda Ece, Begüm Öner yer alıyor. Muhammet Uzuner siyah beyaz karakteriyle filme renk katıyor.

Sene içinde vizyona giren yerli yapım filmlerin %60-70’ i komedi, romantik komedi türünde üretiliyor. Bu filmler arasından izlenebilir iyi yapımlar ise ne yazık ki çok fazla olmuyor. Kocan Kadar Konuş, bu az sayıdaki iyi filmlerden bir tanesi, izlemenizi tavsiye ederim.


Yorumlar

Adsız dedi ki…
Yorum superrr, tebrikler :)
Mumillica dedi ki…
Teşekkürler :)