ARTIK ÇOK GEÇ

fikret kuşkan
Cemal Şan’ ın 2000 yılında televizyon kanalları için çektiği beş filmden biri olan “Artık Çok Geç”, varoş bir mahallede başkarakter Haydar’ ın, ailesi olan bağları, arkadaşlık ilişkileri ve aşkını anlatır. Özellikle arabeskten uzak çile ve hüzün, açılışından kapanışına kadar filmin her yerine hakimdir.
Haydar, belirli bir işi olmayan, zorlamayla babasının oduncu deposunda çalışan, sözde mahalle delikanlılarına - ama gerektiğinde mafyaya dalaşacak kadar da gözü pek arkadaşlarına - liderlik yapar. Hayattan da pek fazla beklentileri yoktur bu adamların ama bazı değerleri kaybettikçe farkına varırlar fakat artık bazı şeyler için çok geçtir.

yönetmenCemal Şan’ ın yadsınamayacak kendine özgü bir sinema dili var. Bu dilin belirgin özellikleri Artık Çok Geç filminde de görülebiliyor. Yitik karakterlerin yer aldığı, umudun bile ışığının sönük olduğu ama kesinlikle arabeskvari olmayan, canınızı da acıtan bir yapıya sahip. Filmin sonunda kendinizi dipsiz bir kuyuya bırakılmış gibi hissediyorsunuz, çıkarsızlık hali vuku bulup her yerinizi sarmalıyor.


Varoş bir mahalle gençlerine odaklanan film aynı anda ana karakter üzerinden aile bireyleriyle olan ilişkilerini de gösteriyor. Otoriter ve despot bir babanın kontrolü altında bastırılmış ailenin tek karşı duranı Haydar oluyor. Bu nedenle de ailenin dışında tek kalanı. Diğer aile bireyleri ise sadece susan pozisyonda kalıyor. Filmin en akılda kalan kısmı belki de filmin çıkış hikayesi, gitarı kırılan küçük erkek kardeşin durumu ve sonrası. Basit bir olay sonucu zincirlenemeyen öfke, başka bir bireyde patlama noktası oluşturabiliyor. Bazı şeyleri önlemek için artık çok geç olabiliyor. Farkına varabilmek ya da anlayabilmek için bir şeylerin olmasını beklemek, bir noktadan sonra bir işe yaramıyor.

fikret kuşkan ali atay canan mutluer serdar orçin güler ökten
Filmin oyuncu kadrosunda oldukça fazla tanıdık isim yer alıyor. Fikret Kuşkan, Canan Mutluer, Macit Sonkan, Serdar Orçin, Güler Ökten, Ali Atay, Caner Candarlı, Damla Özen, İsrafil Köse oyunculardan bazıları. Oyunculukların doğallığı ise filmin etkisini arttırıyor. Fikret Kuşkan’ ın performansı ise göz dolduruyor. Müziklerinin de çok iyi olduğunu değinmeden geçmeyeyim.

Artık Çok Geç, kıymeti pek fazla bilinmeyen, sözüm ona vizyona giren çoğu filmden bile daha fazla sinema vaat eden bir yapım. TV filmi kategorisinde yer almasından ötürü es geçilmiş bir film. Bazı torrent sitelerinde bulunabiliyor. Video sitelerinde de kısım kısım izlenebiliyor. İzlemenizi tavsiye ederim…

Yorumlar