INHERENT VICE

gizli kusurBaşarılı yönetmen Paul Thomas Anderson' un İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen yedinci uzun metraj filmi Inherent Vice (Gizli Kusur), beklentimin altında ilerleyen hikayesi ile, görüntüsü güzel bir yemek gibi lakin ne tuzu yerinde ne de tadı.
Thomas Pynchon' un romanında uyarlanan film, özetle 70' lerde geçen bir dedektiflik hikayesi. Özel dedektif Doc Sportello' dan uzun zamandır görmediği eski sevgilisi Shasta' nın da kayıp olduğu bir davayı çözmesi istenmiştir. Doc davanın içine girdikçe işler daha zor ve karmaşık bir hal alır.

Film, afişleriyle, fragmanıyla, oyuncu kadrosuyla, yönetmeniyle ve ekibiyle ben burdayım diyor ama hikayenin anlatımı ya da uyarlamadan kaynaklanan hatalar bu duruşu sergilemesinin önüne geçiyor.

En başarılı olunan nokta ise, görüntü yönetmenliği ve filmin genel atmosferinin çok iyi sağlanmış olması. Retro havayı ve renk kartelasını filmin her sahnesinde görsel bir şölen şeklinde izleyebiliyoruz. Kıyafetlerden, eşyalara hatta binalara kadar her şey incelikli olarak düşünülerek eksiksiz bir ortam oluşturulmuş.


Kitabı okumamış biri olarak yazarın anlatım dilini de bilmiyorum. O yüzden hikayeyi sadece senaryo anlamında değerlendirebiliyorum. Filmin en büyük handikaplarından biri, çokça karakterin yer alıp, bu yan karakterlerin birbirleri ile olan bağlarının ya hiç olmaması ya da zorlama bir bağ ile bağlanması. Hikayenin belli noktalarında bu karakterler işin içine giriyor ve çıkıyor ama hikayeye bir katkı sağlamıyor, sağlamadığı gibi ayrıca kafa karışıklığına neden oluyor. Bu da, zaten iki buçuk saat süren bir filmin takibini güçleştirmekten öteye götürmüyor. 

inherent vice

Başkarakterimizin bir hippi olması işin içine farklı bir boyut kazandırıyor. Uyuşturucu kullanımı da filmde oldukça yer alıyor. Hatta kullanımdan sonraki hal - trip - filmin genel havası ile ilişkilendirilmiş gibi; karmaşık ve kafa bulanıklığı. Doc' un kafası güzel hali ile yaptıkları, olayları çözme çabasından öte bambaşka bir duruma evriliyor.

Soundtrack ise gerçekten etkili olmuş. 17 şarkıya sahip. Radiohead grubu üyesi Johnny Greenwood, albüme katkısı bulunanlar arasında yer alıyor.

Doc Sportello
Oyuncu kadrosunun zenginliğinden bahsetmiştim. Joaquin Phoenix başrolü üstlenirken, Josh Brolin, Owen Wilson, Katherine Waterston, Reese Witherspoon, Benicio Del Toro, Jena Malone, Maya Rudolph ve Martin Short yan rollerde karşımıza çıkıyor. Özellikle hippi performansı ve sakalıyla özel bir karakter olarak sinema dünyasındaki yerini alacak ve hatırlanacaktır.

Inherent Vice aslında bir terim. Sigortacılıkta kullanılıyormuş, ben de yeni öğrendim. Nesnenin dışsal etkenler olmadan içsel etkenler nedeniyle bozulma eğilimi içinde olmasıymış. Örneğin çikolatanın erimesi gibi. Filmde aynı isminin anlamı gibi. Kendi güzel halini yine kendi bozuyor. Film 8 Mayıs 2015 tarihinde vizyona girecek.


Yorumlar