NICK CAVE ve ONUN DÜNYASI

dünyada 20000 gün

Yönetmenliğini Iain Forsyth ve Jane Pollard' ın üstlendiği "Dünyada 20.000 Gün", nev-i şahsına münhasır sanatçı Nick Cave' in dünyadaki 20.000 gününü, Nick Cave' in senaristliğinde ve onun ağzından bizlere anlatıyor.

22 Eylül 1957 doğumlu sanatçının filmin adı nedeniyle 23.06.2012 gününü izliyoruz. Film, kurmaca belgesel türünde diyebilirim. Görüntüler ve Cave' nin dış sesinin oluşturduğu ara planlar dışında gün içinde dostlarının ziyaretleri filmin bölümlerini oluşturuyor. Terapistine uğruyor, Ellis' in evini ziyaret ediyor, arabasına eski dostları konuk oluyor, kendi adına kurduğu müzenin arşivine gidiyor, stüdyoda şarkı kaydediyor. 


cave nickGenellikle müzik grupları veya sanatçılar üzerine çekilen belgesellerde şarkılar ve/veya canlı performanslar oldukça yer alır fakat bu filmde pek fazla şarkıya özellikle bilindik şarkılarına rastlamıyoruz. Beklentiyi karşılamıyor ama zaten film de bunu vaat etmiyor. Daha çok Cave' in zihninin içine odaklanıyoruz. O şarkıları dinlemekten ziyade o şarkıların nasıl ortaya çıktığını, hangi durumlardan beslendiğini öğreniyoruz. İlhamını ortaya çıkarıyor.
İzlence boyunca bir zaman kaygısı filme hakim. Yaşlılık, yaşlanma korkusu, hatıralar birçok konuşmada karşımıza çıkıyor. Şu anda 58 yaşında olan sanatçı, yaşlılık ile ilgili endişelerini samimi bir şekilde ortaya koymuş. Terapisti ile geçen konuşmada da en büyük korkusunun hatırlayamamak olduğunu telafuz ediyor.

warren ellis

Nick Cave ve onun grubu The Bad Seeds' i tanıyan, bilen kişilerin merakla izleyeceği bir yapım. Bilmeyen kişilere önerim ilk önce onun müziği ile tanışmaları. Aşağıdaki playlistle tanışabilirsiniz. İyi dinlemeler ve izlemeler.

Playlist için tıklayınız

Yorumlar