KEVIN HAKKINDA KONUŞMALIYIZ

kevin hakkında konuşmalıyız
Anne - çocuk ilişkisine ve çocuk gelişimine odaklanan "We Need To Talk About (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)", klasik anlatının dışında izleyen yapısı ve odaklandığı konuyu ele alış biçimiyle hem farklı bir tat veriyor hem de cevaplardan çok sorulara yöneliyor.

Arka fonda fıskiye sesi, rüzgarda sallanan bir perde ve ardından tepeye konumlanmış bir kamera açısıyla, kırmızıya boyanmış insan topluluğunun elleri üzerinde gezdirilen bir kadın. Filmin açılış sahneleri bu şekilde gerçekleşiyor. İzlediğim bu iki sahneyle bile farklı bir şeyler izleyeceğimin heyecanını yaşadım ki nitekim filmin kurgusu ve yönetmen Lynne Ramsay' ın, Lionel Shriver' ın kitabından uyarlanan senaryoya yaklaşımı bu heyecanımı sonuçsuz bırakmadı.


Filmin kronolojisine baktığımızda 20 yıllık bir hikayeyi anlatıyor. Bu anlatı ise klasik bir yapıda seyretmiyor. Flashback ve flashforward ile sarmal bir döngü söz konusu. Çoğu zaman riskli olarak görülen bu yöntem, filmde yerli yerinde işlemiş. Bu yöntem ilk 10 dakikada kronolojiyi çözene kadar sıkıntı oluşturuyor olsa da, daha sonrasında hem merak duygusunu ayakta tutuyor hem de neden-sonuç ilişkisini ortaya koyuyor.

şeytansı bakışlar
Film, cevaplardan ziyade sorularla daha çok ilgileniyor.Hamilelik sırasında yaşanan mutsuzluk veya istememe hali bebek tarafından hissedilir mi, çocuk doğuştan problemli midir yoksa ailenin tavrıyla mı problemli hale gelir, eğitim ve ilgi, çocuklukta ve ergenlikte, kötü veya kötücülden uzak tutulabilir mi, yoksa kaderci bir yaklaşımla her şey olacağına varır ve bunun önüne geçilemez mi? Yahut filmin adında da geçtiği gibi, hakkında konuşup karar vermek bazı problemlerin ya da olabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlar mı?

Filmin odağında anne ile çocuk arasındaki problemli ilişki yer alıyor. Kevin, bebeklikten ergenliğe kadar annesiyle hep bir rekabet halinde. Aslında hem seviyor hem de nefret ediyor. Tabi bu tavrının net bir açıklaması yok. Eva ise hem ilgili ve sevgili hem de bir şeytan ile karşı karşıya olduğunun farkında. Filmin finalindeki konuşmada ve sarılmada olduğu gibi birbilerine hem yakınlar hem de uzak. Bu ikiliye dışarıdan katılan baba figürü ise ortada bir problem olmadığı görüşünde ve sadece arada bir kadraja giren bir nesne gibi.

Anne rolünde Tilda Swinton çok iyi performans sergiliyor. Hatta kariyerin en üst oyunculuğu bile diyebiliriz. Kevin' in gençliği şeytansı rolüyle Ezra Miller oynuyor. Bu oyunculuğu ile bir çok filmde rastlayacağımı düşündüğüm oyuncunun filmografisi, oyunculuğu ile pek paralel gitmemiş. Kevin' ın diğer yaşlarını oynayan çocuk oyuncuların bile performansı şeytansı. Cast seçimini bu konuda tebrik etmek gerekir. Baba rolünde ise aslında komedi filmlerinde rastladığımız John C. Reilly yer alıyor. Filmin müziklerine, Radiohead grubunun üyelerinden Johnny Greenwood imza atmış.

tilda ve çocuklar eva

Bilindik ve çok önemli bir konuya farklı bir bakış açısıyla ve yorum katmadan ele alan Kevin Hakkında Konuşmalıyız, her çocuk sahibi veya çocuk sahibi olmak isteyen anne - baba adaylarının görmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım.

Yorumlar