KINGSMAN: THE SECRET SERVICE

 kingsman gizli servis

Casus filmleri türüne farklı bir bakış açısı ile yaklaşan “Kingsman: The Secret Service”, aksiyon ve heyecan dolu hikayesi ile seyircilere eğlenceli bir seyirlik vaat ediyor.

Mark Millar’ ın çizgi romanından uyarlanan Kingsman, geçmişi 1800 lü yıllara dayanan gizli bir istihbarat servisini merkezine alarak, ajanların dünyayı kurtarma serüvenlerini aktarıyor. Şık giyimli beyefendilerden oluşan Kingsman teşkilatı, aynı zamanda teknolojik anlamda günümüzün çok ilerisinde bir teknolojiye de sahip. Filmin eğlendirici unsurlarından birini de bu teknoloji gelişmişliği oluşturuyor. Bir diğer eğlendirici unsur ise kullanılan grafik şiddetin stilize edilmiş hali. Şiddet nasıl eğlendirici olabilir sorusuna da filmin sonlarına doğru yer alan sahne ile güzel bir cevap vermiş oluyor.

kilise sahnesiFilm, aslına bakılırsa çok da yeni bir hikaye anlatmıyor. Bir kötü adam, dünyanın mahvolma/yok olma riski, dünyayı kurtarma çabaları ve benzeri ama filme yenilik katıp, cazip hale getiren noktalar ise, bazı kritik dönemeçlerde izleyiciyi terse yatırması ya da şaşırtması ve sadece bol aksiyon sahneleri izlemekten çok, o aksiyon dolu sahnelere anlamlar da yüklemesi. Özellikle kilise sahnesi hem gösterme hem cesaretli yaklaşım hem de sinematografi açısından soluksuz izleyeceğiniz bir seyirlik.

Filmin konusunun casusluk olmasından dolayı akla ilk gelen isim James Bond oluyor. Biraz fazla tiye alan hafif saygıda bulunan bir yaklaşımla tatlı-sert göndermeler var. Espriyle karışık dalgasını geçerken, yaptığı işin ciddiyetinden de taviz vermiyor.

çizgi roman karikatürYönetmen Matthew Vaughn, daha önce yine Millar’ ın romanı olan Kick-Ass filmini beyazperdeye taşımıştı. Kick-Ass’ i izlemedim ama Kingsman da oldukça başarılı buldum. Konuyu ele alış biçimi ve yaklaşımı ile başarılı bir yönetim sergilemiş.

Filmin oyuncu kadrosunda bilindik isimlere rastlamak mümkün. Colin Firth, Samuel L. Jackson, Taron Egerton, Sofia Boutella, Mark Strong, Jack Davenport, Sophie Cookson ve Michael Caine filmde yer alan isimler. Üstün performanslar izlemesek de oyunculuklar açısından göze batan kötü oyunculuklar da söz konusu değil. Jackson' un oyunculuğu, farklı bir karakter olması nedeniyle daha ön planda.

Casusluk filmi kategorisinde değerlendirebileceğimiz Kingsman, maceranın dışında eğlendirmeyi de iyi biliyor ve eğleneceğinizi de garanti ederim. Son olarak filmlerde en basit şiddete bile dayanamıyorsanız dikkatle yaklaşmanızı tavsiye ederim. İyi seyirler…


Yorumlar

Kurgucuzihnim dedi ki…
Güzel bir filme benziyor aklımda kalsın :)
Mumillica dedi ki…
Özellikle aksiyonu, esprili aksiyonu seviyorsan ilk fırsatta izlemelisin :)