KAN LİMONATA DEĞİLDİR

ali atayAli Atay' ın ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı "Limonata", samimi yapısıyla hem eğlendirmeyi biliyor hem de duygulandırmayı.

Senaryosunu oyunculardan Ertan Saban ile beraber yazan Atay, filmin ilk yarısında eğlenceye, ikinci kısmında, daha fazla duygu yoğunluğuna ağırlık vermiş. Film, ölüm döşeğinde yatan babasının vasiyeti üzerine Makedonya'dan Türkiye'ye gelen Sakip' in, burada kardeşi Selim'i bulup, O' nu, babasının yanına götürmeye çalışmasını konu ediniyor.

Leyla ile Mecnun ekolünün izlerine rastlamak mümkün. Kendine has komedi anlayışla izleyice keyifli dakikalar geçirttiriyor. Hatta konusu olarak devamı  olmasa da "Mutlu Ol Yeter" dizisi de bu filmin sonrasında oluşturulmuş bir proje. Her ne kadar ömrü uzun olmadıysa da diziden keyif aldıysanız bu filminden de keyif alacaksınız.


Filmin alt metninde babalık kavramı yatıyor. Bir yerde hiç bir zaman babasını görmemiş Selim, diğer yanda babasının tek bir sözüyle 800 km uzaklıkta hiç tanımadığı kardeşini bulmak için yola çıkan Sakip. İki ayrı bireyin gözünden babalığın anlamını sorguluyor.

kan limonata değildir

Sakip' in evine ulaşana kadar eğlenceli devam eden hikaye, bu noktadan sonra duygusal bir hale bürünüyor ve adeta bir hesaplaşma ve çatışmaya dönüşüyor. Filmin bir noktasında görünen grafitti yazısı belki de bütün filmi özetleyen bir söz olarak karşımıza çıkıyor "Blood is not lemonade - Kan limonata değildir." Kardeşliğe akrabalığa vurgu yapan bu söz yıllarca görmesen de bir kardeşin varsa O senin kardeşindir, bağlarından kopamazsın onermesini doğuruyor.

Ertan Saban ve Serkan Keskin' in filmi beraber götürdüğü söylesek yeridir. İki oyuncunun da kaliteli oyunculuğu filmin hiç sarkmadan gitmesine yardımcı oluyor. Diyaloglarda gereğinden fazla küfür kullanımı olmuş. Bu konuda biraz daha seçici olunabilirmiş.

serkan keskin

Limonata, alışılmış hikayelerden farklı hikayesiyle izlenmeyi hak ediyor. Komediyle başlayıp yollara dökülen ve duygusallığı da unutmayan Limonata, en azından içinde cıvık cıvık aşk hikayesi barındırmamasından dolayı bile görülmeyi bekliyor.

Yorumlar