BEN KİMİM?

ben kimim
Alman sinemasından İsveçli bir yönetmenin elinden çıkma "Who Am I - Kein System Ist Sicher", internetin karanlık tarafı hacker kavramı üzerinden sürprizli ve sürükleyici bir hikayeye davet ediyor.

Benjamin silik ve pasif bir gençtir. Sanal dünyada ise gerçek hayatının tam tersine dahi denilebilecek düzeyde başarılı bir hackerdır ve adını dünya çapında duyurmak istemektedir. Yolu bir hacker grubuyla kesişen Benjamin' i tehlikeli bir yolculuk beklemektedir. 

Alman sinemasından çok fazla başarılı örneklerle karşılaşamıyoruz. "Who Am I", başarılı sayabileceğimiz örneklerden biri. Özellikle anlatımı ile dikkat çeken yapım, kadı kızında da olan kusurları dışında senaryosuyla da beğeniyi hakediyor. 

Günümüzün olmazsa olmazı internetin gizli dünyası olan hackerlık ve sosyalleşme siteleri ile önemi daha fazla artan sosyal mühendisliği filmin arka planına koyan yönetmen, bu iki olgunun insan hayatında ne kadar da etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Sosyal medya olsun, etkileşimli ağlar olsun, oluşturulan sanal kimlikler yada gerçek kimliklerle oluşturulan sosyal karakterlerin hayatlarımızdaki etkilerini ortaya koyuyor.

programlama

Filmin ana karakteri Benjamin de sıradan, silik, görünmez, kaybolsa bile kimsenin fark etmeyeceği bir tip fakat işin içine bir bilgisayar girdiğinde bir dahi, her türlü şeyi yapabilen gıpta edilecek bir şahsiyet. Filmin ismi de bu noktada önem arz ediyor. Ben Kimim? sorusu gerçek kimlik ve sanal kimlik arasında kalan Benjamin için sorulacak en önemli soru. Filmin başında herkes tarafından tanınmak isteyen birinin filmin sonunda tekrar görünmez olmak istemesi belki de bu sorunun en güzel cevabı.

hacker

Anlatım tarzı ile de Ben Kimim başarılı bir yapım. Özellikle darknet olarak bilinen hacker odalarının hızlı bir trenle betimlenerek anlatılması hem akılda kalıcı olmuş hem de filme farklı bir hava katmış. Filmin sonuna doğru yaşadığımız çift katmanlı sürprizler akıl tutulması yaşatmasa da güzel bir son ve tatmin edici bir finale imza atıyor. Yönetmen Baran bo Odar akıcı bir dil benimseyerek hızlı internet yaşamına yakışır bir seyirlik sunuyor.

Filmin başrolünü Tom Schilling (Benjamin) üstlenirken diğer rollerde Elyas M'Barek (Max), Wotan Wilke Möhring (Stephan), Antoine Monot (Paul), Hannah Herzsprung (Marie) ve Trine Dyrholm (Hanne) yer alıyor.

İyi bir senaryo, iyi bir anlatım ve güzel bir macera izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. İzlemenizi salık veririm.

Yorumlar