IT FOLLOWS

peşimdeki düşmanKorku-gerilim türünde bir film olmasının yanında sinematografisi ile dikkatleri çeken "It Follows - Peşimdeki Şeytan", farklı biçimi ve zengin altmetni ile türün meraklılarının kaçırmaması gereken bir yapım.


Jay haftasonu arkadaşı ile yakınlaşmasından sonra baygın bir şekilde kendini bir harabede bulur. Bu olayla beraber devamlı kendini takip eden birilerini görür. Arkadaşlarının yardımlarıyla berbaber yaşadığı bu korkunç olaylardan kurtulmanın yollarını arar.

Yapısını 80 - 90' lar korku-gerilim sinemasından referans alan film, özellikle sinematografisi ile dikkat çekiyor. John Carpenter veya Wes Craven filmi izlermiş gibi hissediyorsunuz fakat bu hiç kopya yada alıntıymış gibi gelmiyor. Kendine has bir üsluba sahip. Belki de bu özelliğiyle türünde ayrı bir yerde durarak anılacaktır. İlk gösterimini Cannes da yapan film bir çok festivalden de ödülle dönmüş. 


Yönetmen David Robert Mitchell' in henüz ikinci filmi. Filmin konusu da, bizzat yönetmenin on yaşındayken yaşadığı bir kabus üzerinden senaryolaştırılmış. Kendini takip eden bir çocuğun, sadece üzerine doğru hiçbir şey yapmadan yürüyen bir çocuğun oluşturduğu kabustan esinlenilmiş.

it follows

Yukarıda da belirttiğim gibi film zengin bir altmetne sahip. Genelde korku-gerilim türündeki yapımlarda pek fazla bu zenginliğe rastlanmıyor. Çocuk üzerinde ebeveyn etkileri, ergenlik ve gençlik dönemleri, cinselliğe bakış, varoluş gibi kavramlar filmde kendine yer buluyor. 

lil sepe jake weary

Oyuncu kadrosu genç isimlerden oluşuyor. Maika Monroe, Keir Gilchrist, Daniel Zovatto, Jake Weary, Lili Sepe, Olivia Luccardi kadroda yer alan isimler. Üstün performanslar izlemesek de genel olarak rollerinin altından kalktığını söyleyebilirim.

It Follows, her ne kadar mantık hataları ve havada kalan sorular barındırsa da bu hatalarının önüne geçen, sürükleyici, farklı ve içi dolu zengin bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar