ANT-MAN: BİR KÜÇÜK KAHRAMAN

karınca adam
En son sinemelara konuk olan Marvel Comics' in süper kahramanı Ant-Man, farklı bir kahraman profili çizerek, hem bilindik bir senaryoya hem de farklı bir karakterizasyona sahip. İlk defa 1962 yılında çizgi-romanda ortaya çıkan Ant-Man, Marvel Comics' in karakterleri arasında farklı duran bir kahraman.

Hank Pym ürettiği özel bir partikül sayesinde nesneleri oldukları boyuttan çok daha küçük boyutlara indirgeyebilmektedir fakat bir sonraki aşaması canlılarının da küçültülmesi onu bu işten vazgeçmesine neden olur. Yıllar sonra yardımcısı tek başına bu aşamaya ulaşır. Bunun yok edilmesi insanlık ve dünya için çok önemlidir.


Senaryo bildiğimizden farklı değil. Yine bir kötü adamımız var, yine kendi çıkarları için dünyayı pek de önemsemiyor ve iyi adamlarımız ve süper kahramanımız bu işe son vermek istiyor. Süper kahraman filmi izlendiğinde nedense çok da senaryonun incelikli olunmasına bakılmıyor, daha çok işin aksiyon tarafı ve oluşturduğu dünyaya dikkat çekiliyor. Nitekim abartılı aksiyon sahneleri barındırmasa da eğlenceli aksiyon sahneleri oldukça izleniyor.Günümüzün Ant-Man' i diğer süper kahramanlardan oldukça farklı. Onun hiç insanüstü bir özelliği bulunmamakta. Bütün özellik kostümünde. Kostümü sayesinde istediği anda küçülüyor ve istediği anda büyüyor. Ayrıca özel bir kulaklık sayesinde de karıncalara emirler verip istediğini gerçekleştiriyor. 

peyton reedYönetmen koltuğunda Peyton Reed, filmi ciddiyetten biraz uzak eğlenceli ve komik olarak ele alarak yönetiyor. Bunu artı, olumlu bir hamle olarak görüyorum. Oyuncular ünlü ve deneyimli isimlerden seçilmiş. Michael Douglas, Paul Rudd, Evangeline Lilly, Corey Stoll, Bobby Cannavale başrollerde yer alıyorlar. Filmin iki-üç yerinde de Avengers a atıfta bulunuyor ki önümüzdeki dönemlerde filmin üçüncüsü çekilirse Ant-Man' in de kadroda yer alması muhtemel.

Küçük boyutlu büyük lider Ant-Man, mizahı tarafı da olan keyifli bir film olarak izlenebilir. Kapanıştan sonra iki ayrı sahnenin olduğunu da belirteyim. İyi seyirler...

Yorumlar