TV DE VE FİLMLERDE DİNLENİP AKILDA KALAN MÜZİKLER

Reklamlar ve markalar televizyon dünyasının vazgeçilmezleri. Her ne kadar reklamları çok sevmesek de çeşitli yararları olduğu da kesin. İşin ticari tarafı dışında kimi zaman çok profesyonel çekilmiş, izlemesi gerçekten çok keyifli reklamlarla karşılaşabiliyoruz. Görselliğin dışında müzik kullanımı da oldukça etkili oluyor. Öyle ki kullanılan parçalara "Ben bunu daha önce neden dinleyemedim" bile dedirtebiliyor ya da kısacık reklam süresi içinde öyle bir ruh haline sokabiliyor ki, duygusal anlamda bu dünyadan adeta soyutlanabiliyorsunuz. 

Nitekim sinemada da aynı soyutlanma halini yaşabiliyorsunuz. Sinemanın bu konuda reklamlara nazaran daha avantajlı konumda yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

İşte bu ruh halinizi değiştirebilecek düzeyde on iki şarkı aşağıda yer almaktadır. Kulağınızın pası silinsin. İyi dinlemeler...

Not: Reklama girmemesi açısından hangi reklam filmine ait olduğu yazılmamıştır. 

1. My Silver Lining - First Aid Kit


Bir araba reklamında karşılaştığım bu şarkı ile dingin bir yolculuğa çıkacağınız kesin. 2007 yılında kurulmuş, iki hanımefendiden oluşan İsveçli bir gruba ait. Bugüne kadar 4 albümleri mevcut. 

2. Eyes Are At The Billions - Cortney Tidwell


Bir içecek firmasının reklamında dinlediğim şarkı adeta zamansızlığın melodiye dökülmüş hali. Çok sakin ve yavaş ilerleyen tını bir anda farklı bir dünyaya yelken açıyor. 1972 doğumlu amerikalı sanatçının 7 albümü bulunmaktadır.

3. Bitter Sweet Symphony - The Verve


Deterjan reklamında dinlediğim bu şarkının neden bu reklam filminde kullanıldığını anlamadım fakat adı gibi acı-tatlı senfonik tadıyla belirli bir ritmde akan parça farklı bir tattı. 1989 da kurulan ingiliz grubun 8 albümü bulunuyor.

4. Everything At Once - Lenka


Bir işletim sistemi markasının reklamında dinlediğim şarkı avustralyalı şarkıcıya ait. Bu reklamla popülerliği artan şarkıcının 1 albümü bulunuyor. Oldukça çocuksu, ritmik ve eğlenceli olan şarkı zihinlerde yer ediniyor. 

5. Haremde Dans - Yasak Elma (Nezih Ünen)


Bir şarkı da Türkiye' den gelsin. Uzun yıllar bir radyo kanalının jingle ı olarak kullanılan şarkı, oryantalist bakış açısıyla ve kulağımıza tanıdık gelen tınılarıyla halen orjinalliğini koruyor. Sadece bir albümü bulunan ve pek de bilinmeyen bir gruba ait. 

6. After Dark - Tito & Tarantula


Robert Rodriguez' in Günbatımından Şafağa filmdeki Salma Hayek' in ünlü dans sahnesine eşlik eden bu şarkı insanın içini gıdıklayan bir tınıya sahip. 1992' de kurulan ABD li grubun bugüne kadar 6 albümü bulunuyor.

7. Goodnight Moon - Shivaree


Quentin Tarantino' nun Kill Bill filminin ikinci bölümünün sonunda çalan bu şarkı yaz sıcağında esen ılık bir rüzgar yumuşaklığında. Grup üyelerinin birlikteliği on sene sürmüş. Bu zaman diliminde 5 albüme imza atmışlar.

8. Becomes The Colour - Emily Wells


Park Chan-Wook' un Stoker filminde karşılaştığım bu şarkı, arada kalmışlık halini anlatıyor. Garip bir çekiciliğie sahip. Genelde single çıkaran amerikalı sanatçı 34 yaşında.

9. Gafsa - Natacha Atlas


Kim Ki-Duk' un Boş Ev filminin sonunda jenerikle beraber çalan bu şarkı sebepsiz bir hüzne düşmenize, olduğunuz yerde boş boş bakmanıza neden olabilir. Mısırlı müzisyenin 8 albümü bulunmaktadır. Ritm sanatçısı Burhan Öçal ile de çalışması vardır.

10. Hal - Yasmine Hamdan


Bağımsız yönetmen Jim Jarmusch' un Sadece Aşıklar Hayatta Kalır filminde rastladığım bu şarkı, filmdeki kahramanlar gibi zaman kavramının olmadığı bir anı yaşatıyor. Lübnanlı şarkıcı, Soapkills grubuyla tanınmış, Arap müzik dünyasının da etkili bir ismi.

11. Affet - Müslüm Gürses


Dağ ve İncir Reçeli 2 filmlerinde duyduğum bu şarkı Müslüm Gürses tarafından yorumluyor. Arabesk türünde olmayan şarkının içerdiği zirve anları duygu yoğunluğunu da beraberinde getiriyor ve akıllarda yer ediniyor. 

12. Where Is My Mind - Pixies


İlk defa David Fincher' in Dövüş Kulübü filminde dinlediğim şarkı tam finale yakışır bir şekilde aynen ismi gibi "Aklım nerede?" dedirtiyor. Köklü ve underground bir grup olan Pixies, filmle beraber popülerliği artıp ana akıma katılmış.

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bir çoğu benim de reklam ve filmlerden ilk kez duyduğum şarkılar. Aklıma, 12 yaşımda (1995) Levi’s reklamında kullanılan Babylon Zoo grubunun Spaceman şarkısını getirdi. Ben o zamanlar o şarkının 1 dakikalık introsunu dinlemek için tv başından ayrılmazdım.
Mumillica dedi ki…
Çok teşekkürler dostum
Ben şarkıyı hatırlayamadım demek ki bende hiç yer etmemiş ama merak edenler için linki ekleyelim

https://www.youtube.com/embed/GeUx5sdp3qM