ARQ

arq

2016 yapımı ARQ, kısa süresi, başlangıçtan bitişe kadar bitmeyen temposu ve sürükleyici hikayesiyle izlemekte geç kaldığım, düşünce olarak da türün diğer örneklerine göre çok ileride bir film.


Kısaca filmin konusunu özetlemek gerekirse; felaketler sonrası dünyayı Torus adında bir şirket yönetmektedir. Kaynakların çok kısıtlı olduğu bu dönemde Renton, sınırsız kaynak üretecek bir makine üzerinde çalışmaktadır fakat evine gelen beklenmedik ziyaretçiler sonrası bir döngü içine gireceklerdir.

ARQ ülkemizde vizyona girmemiş bir film. Dağıtımcısı Netflix olduğundan dolayı sadece üyelikle izlenebiliyor. Bu yüzden bence bir çok izleyici tarafından es geçildi, görmesi gereken ilgiyi göremedi ve arada kaynadı. 

time circle

Film tek bir mekanda, Renton' ın evinde geçiyor. Toplam altı karakterin yer aldığı hikayede döngüler seyrediyoruz. Döngüler ARQ sayesinde oluşuyor. Her seferinde hikayenin farklı bir boyutunu, farklı bir versiyonunu izliyoruz. Bu bakımdan Edge Of Tomorrow filmi ile benzer bir yapıya sahip. O filmde olduğu gibi sanki bir oyun oynuyormuş gibi canları kullanıyorlar.

Filmin en beğendiğim noktası alt metinde yer alan kader-irade ilişkisinin ele alınış biçimi oldu. Kadere inanan, iradesinin de farkına varma halini yaşayan karakterler var karşımızda. Bu ikilik o kadar güzel bir dengede kuruluyor ki - kadere tam inanan bir birey olarak - ne kaderci bir yaklaşım ne de kaderi yenebilirim bakış açısı söz konusu. Umut etmek aynen Bloc tarafının kazanma şansının umut olması gibi bireyin iradesi anlamına geliyor. Sayısız döngü yaşamış olsalar da, yine başarabilme umudunu ortaya koyuyorlar ve kaderlerini yaşamaya devam ediyorlar. En son sahneyle beraber bu düşünce de kendini kanıtlıyor. İnsan kaderini ne kadar etkileyebilir ya da değiştirme gücü var mıdır, boyun eğmek mi gerekir yoksa zaten olacak belliyse bile yine de denemek gerekir mi? Güzel sorularla sizi baş başa bırakıyor.

Filmin oyunculukları da filmin size etkisini olumlu yönde etki ediyor. Oyuncular ve yönetmeni daha önce izlememiştim fakat haklarını vermem gerekir. Türden hoşlananların kaçırmaması gereken bir yapım olarak izlemenizi tavsiye ederim.

rachel taylor

Yorumlar