BÖRÜ DİZİSİ VE FİLMİ

Dağ filmlerinin yönetmeni Alper Çağlar ve Doruk Acar yapımcılığında 6 bölümlük dizi ve 1 filmden oluşan Börü, dizi olarak televizyon dünyasındaki örneklerine kıyasla hem kendini bilen, hem de nerede durması gerektiğini çözmüş, teknik anlamda da standartların çok üstünde bir yapım. Film olarak ise, daha çok diziye hizmet etmiş ve hikayeyi sonlandırmış.

alper çağlar, doruk acar


Börü; kurt, yiğit, bahadır ve cesur gibi farklı anlamlara gelmektedir. Ergenekon destanı yazıtlarında ise, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt olarak geçer. Mitolojik olarak, kutsal varlık olarak da adlandırılmaktadır. Dizide 3450 telsiz kodlu polis özel harekat timinin 2014 ila 2016 yılları arasındaki operasyonları konu ediniyor. 

Oyuncular arasında; Mesut Akusta (İrfan Aladağ), Ahu Türkpençe (Asena Tümer), Serkan Çayoğlu (Kaya Ülgen), Murat Arkın (Kemal Boratav), Emir Benderlioğlu (Turan Kara), Fırat Doğruloğlu (Behçet Orbay), Ahmet Pınar (Barbaros Çepni), Can Nergis (Tolga Erlik), Armağan Oğuz (Ayı Murat), Ozan Ağaç (Baran Harput), Bedii Akın (Ömer Tunç), Gürol Tonbul (Turgut Atalay), Tan Altay (Tan Altay) bulunuyor.

kahramanlar

Teknik anlamda üst düzeyde olan yapım, özellikle sinematografisi ve gerçekçiliği ile izleyeni içine çekiyor. Açılış sahnesi ve devamında Turan karakterinin merkezde yer alan sahneleriyle başka bir biçim bizlere müjdeleniyor. Görsel efektler konusunda da ileride olan yapım kullandığı teknolojinin hakkını veriyor. Abartılı veya sırıtan bir görsel efekt bulmak zor. Gerçek olaylardan esinlenerek yazılan senaryonun gücü, gerçek mekan ve kullanılan ekipmanla daha da artıyor. Senaryoda işlenen hikaye ile beraber durulan nokta, ne bir tam siyasi görüşe ne de apolitik bir duruşa işaret ediyor. Milliyetçilik duygularının ağırlığında, inançlı, Atatürk' ün izinde, ülkesine ve devletine bağlı bireyler dizinin temel düşünce çatısını oluşturuyor.

6 bölümü kısaca özetlemek gerekirse;

1. Bölüm - Bazen Canavarlar Kazanır: 2014 Sonbahar Diyarbakır. Vali ve okul yönetimi bir okulda esir altına alınır. Börü, esirleri kurtarmak için operasyon başlatır. Operasyon İstanbul' da bir binanın çatısında sonuçlanır.

2. Bölüm - Kar Gibi Beyaz: 2015 Şubat Mardin. Ekip ele geçirdikleri bir örgüt liderini nakil ederken pusuya düşürülür. Sonrasında bir köyde çatışma yaşanır.

3. Bölüm - Çirkin Olsan Bile: 2015 Ağustos Sur. Ekibin yarısı öz yönetim ilan eden hainlere karşı hendek savaşı vermektedir. Diğer yarısı ise İstanbul' da başka düşmanlara karşı mücadele etmektedir. 

4. Bölüm - Mahalle: 2016 Şubat İstanbul. İstanbul' un en belalı mahallelerinden birinde ekip terörist avına çıkmaktadır. 

5. Bölüm - Mahşerin Ayak Sesleri: 2016 İlkbahar İstanbul. Devlete ait silahlı bir kamyon kaçırılır. Binada saklanan teröristlerle çatışma yaşanır. Aslında düşmanın kim olduğu belli değildir.

6. Bölüm - Her Güzel Şeyin Sonu: 2016 Temmuz Maslak. Kaya ekipten bağımsız şans eseri bulunduğu bir binada Işidli teröristlere müdahale etmek zorunda kalır. Aynı zamanda yılların biriktirmiş olduğu hıyanet dalgasının son noktası gerçekleşmek üzeredir.

Kısaca Börü filmi; o hain akşamı bizlere polis özel harekat ve eski askerler gözünden anlatıyor. Filmin ilk bölümünde yakalanan coşku ve ambians ne yazık ki ikinci yarısında durağanlaşmaya ve sonunda bir olmamışlık hissine dönüşüyor. Diğer taraftan dizinin devamı gibi düşünüldüğünde pozitif yönde etki ediyor. Özellikle dizide ulaşılan sinematografi ve görsel efektlerdeki ustalık filmin de en büyük kozu. Tabi bu ustalığı fazla göstereyim derken bazı sahneler de gereksiz yere uzamış. Son olarak filmin anafikri tam olarak size geçerken, o akşam yaşananlar üzerinden, bir çok olguyu tekrar düşünmeye sevkediyor. 

15 temmuz

Yorumlar