MARVEL SİNEMATİK EVRENİ (MCU)

Marvel Comics' in çizgi romanlarından beyazperdeye aktarılan süper kahraman filmlerinin geçtiği evrene Marvel Sinematik Evreni (MCU) deniyor. Bu tarz süper kahraman filmlerine, genellikle hayranlarını sömürme girişimi olarak baktığımdan ön yargılı bir halde bu evreni farkında olmadan es geçmişim. 

marvel

Oğlumun Hulk ve Thanos oyuncaklarına ilgisiyle, süper kahraman filmlerini izlemeye başlayarak evreni de keşfetmiş oldum. 11 yıl ve 22 filmle bu evrende kendimce merak ettiğim sorulara cevap bularak, ayrıca filmlerin dışında çizgi romanlardan aldığım bilgilerle evreni özetlemiş olacağım.

Öncelikle 22 film 3 ayrı faza ayrılıyor:

Phase One
Iron Man (2008)
The Incredible Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: The First Avenger (2011)
The Avengers (2012)

Phase Two
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)

Phase Three
Captain America: Civil War (2016)
Doctor Strange (2016)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and the Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)

Filmleri içerdikleri zaman dilimleriyle kronolojik olarak ele alacağım. Özet şeklinde sadece bu evrene ait özel noktalara, bu evreni özelleştiren olaylara değinerek filmleri anlatmaya çalışacağım. İzlemeyenler için spoiler içerebilir.

1- Captain America: First Avenger - Kaptan Amerika: İlk Yenilmez


Film 2. Dünya Savaşı sırasında Steven Rogers' ın Kaptan Amerika oluşunu ve Hydra gizli örgütü nezdinde Red Skull (Johann Schmidt) ile mücadelesini izliyoruz. Öte yandan Agent Carter, Tony Stark' ın babası Howard Stark ve Colonel Chester Phillips' in kurduğu  S.H.I.E.L.D. kuruluşunun ilk adımlarını görürüz. Kaptan Amerika' nın çok yakın arkadaşı ki Kış Askeri olarak da bilinen Bucky Barnes de filmde yer alıyor. Sonsuzluk taşlarından Tesseract (Uzay Taşı) ile tanışıyoruz. Bu taşın evrenler arasında gezinme gücü bulunuyor. Asgard kralı Odin tarafından Dünya' da gizlenen taş, Red Skull tarafından bulunur. Dünya' yı ele geçirme fikrine kapılan Skull, başkentleri Tesseract ile vurmayı hedefler. Kaptan Amerika sadece Wakanda' da bulunan ve nadir bir element olan vibranyumdan yapılmış kalkanı ile kendini Tesseract' tan korur. Tesseract, Red Skull' u başka bir evrene gönderir. Sonrasında taş, Howard Stark' ın eline ve dolayısıyla S.H.I.E.L.D.' in kontrolü altına geçer. Günümüz SHIELD yöneticisi Nick Fury filmin son sahnesinde görünür.

2- Captain Marvel - Kaptan Marvel

captain marvel

Carol Danvers' ın en güçlü kahramanlardan biri oluşu ve galaktik bir savaşı önlemeye çalışması hikayeyi oluşturuyor. Kree ve Skrull halkları arasında yaşanan ve devam eden savaş sonucu Hala gezegeni halkı Kree, Skrull halkının gezegeni Skrullos' u yok eder. Yon-Rogg komutasında Vers, Starforce (Minn-Erva, Korath, Bron-Char ve Att-Lass) ekibinin bir üyesi olmaya çalışır. Süperzekaya girdikten sonra ekibin üyesi olur. Torfa gezegeninde bir rehine kurtarma operasyonu sonucu Vers, Talos tarafından yönetilen Skrull grubunun eline düşer. Ellerinden kaçan Vers, C-53 (Dünya) gezegeninde video dükkanına düşer, peşinden Talos ve adamları gelir. Olayla ilgili olarak Shield amirlerinden Keller, Nick Fury ve çaylak Phil Coulson' ı görevlendirir. Fury kovalamacadan sonra Vers' i bulur ve onu Joint USAFA Facility' e götürür. Burada kendisinin dünyalı, en iyi arkadaşının Maria Rambeau, Proje Pegasus kapsamında Wendy Lawson' un amiri olduğunu öğrenir. İkili, bir kedi olan Goose' u da alıp Maria' nın yanına gider. Vers' in asıl ismi Carol Danvers' tır. Talos da Maria' nın evine gelir. Amacı gerçekleri anlatmaktır. 6 yıl önce düşen uçağın kara kutusunu dinletir. Carol herşeyi hatırlamaya başlar: Lawson aslında Kreeli ve ismi Mar-Vell' dır. İkisi içinde Tesseract bulunan Işık Hızı Motorunu kullanıp bu savaşı durdurmak için uçağa binerler fakat Yon-Rogg sabote ederek uçağı düşürür. Lawson ölür. Carol motoru parçalamak isteyince bütün enerji vücuduna absorve olur ve bayılır. Yon-Rogg bunu avantaj olarak kullanır. Skrull' ların asıl amacı kendilerine yaşanacak bir gezegen bulmaktır. Mar-Vell' ın bıraktığı ipucunu takip ederler. Buldukları yerde Starforce onları yakalar. Carol tekrar Süperzekaya girer ve buradan daha da güçlenerek çıkar. Goose aslında Flerken türündendir ve Tesseract' ı yutar. Fury onu severken gözüne tırmık yer. Dünya' ya geri kaçarlar. Ronan gelir ve füzeleri yollar. Güçlenen Carol füzeleri durdurunca Ronan geri kaçar. Carol barışı sağlamak için Kree' ye geri döner. Son sahnede Goose Tesseract' ı kusar ve Decimation dan geri kalan kahramanlar Fury' nin çağrı cihazını incelerken içeriye Danvers girer.

3- Iron Man - Demir Adam

iron man

Marvel Sinematik Evreninin başladığı filmdir. Tony Stark, Ten Rings adlı terörist gruba esir düşer. Vücudunun içindeki şarapnel parçalarının zararından kurtulmak amacıyla göğsüne Arc Reactor adında özel bir güç kaynağı yerleştirir. Esirlikten kurtulmak için demir adam kıyafetini geliştirir. Zırhla esir düştüğü yerden kurtulur fakat zırhı parçalanır. Albay Rhodes sayesinde kurtulur. Eve döndüğünde aslında babasının arkadaşı Obadiah Stane' in Ten Rings ile işbirliği yaptığını ve öldürülmesini istediğini öğrenir. Stane, Stark' a saldırarak Arc Reactor' ünü alır ve Iron Monger zırhını üretir. SHIELD' ten Ajan Coulson ve Stark' ın yardımcısı Pepper Potts tutuklamak için evine giderler fakat zırhını giymiş olan Stane onlara karşılık verir. Stark, özel bir yapay zeka olan JARVIS ile Iron Man zırhını geliştirip Stane' i yener ve kendisinin Demir Adam olduğunu herkese bildirir.

4- Incredible Hulk - İnanılmaz Hulk

yeşil dev

Bruce Banner' ın Super-Soldier Programı kapsamında gama ışınlarına maruz kalması sonucu Hulk' a dönüşmesi ve sevdiği kız, Betty Ross' un babası General Thaddeus Ross' un kendi silah projesinde kullanmak amacıyla Hulk' u yakalama çalışmaları filmin çatısını oluşturuyor. Böyle bir karakter karşısında güçlü ve gelişmiş düşman Abomination, Hulk' u yenmeye çalışır. Dünya Güvenlik Konseyi, Abomination' ın yeni oluşum içinde yer almasını ister. Son sahnede Tony Stark danışman olarak generalin bu fikre sıcak bakmamasını sağlar.

5- Iron Man 2 - Demir Adam 2

tony stark

İlk filmin bittiği yerden başlayan ikinci filmde, Stark, babasının Arc Reactor' u birlikte yaptığı eski arkadaşı Anton Vanko' nun oğlu Ivan Vanko (Whiplash) ve rakibi Justin Hammer ile mücadele ediyor. Stark' ın kullandığı paladyum, vücudunda zehirlenmeye yol açar. Öleceğini düşünen Stark, Pepper Potts' u şirketin genel müdürü, Natasha Romanoff (Black Widow)' u ise yeni asistanı yapar. Albay Rhodes Stark' a destek olur. Koruması Happy Hogan yanından ayrılmaz. Monaco Grand Prix' inde Whiplash, Arc Reactor' ünün başka biri tarafından yapılabileceğini gösterir. Hapisten Vanko' yu kaçıran Hammer, kendisinden yardım ister. Nick Fury ile buluşan Stark, babasının eski dosyalarına ulaşır ve bu dosyalardan Yeni Element - ki Tesseract benzeri - adını verdiği maddeyi bularak zehirlenmekten kurtulur. Bu sırada Ajan Coulson başka bir görev için New Meksiko' ya gider, Ajan Romanoff' un ise gerçek kimliğini öğreniriz. Fuarda gösterilen Hammer' ın robotları Vanko tarafından ele geçirilir. Küçük Peter oyuncaklı haliyle robota karşı durur. Stark ve Rhodes güçlerini birleştirerek Vanko' yu etkisiz hale getirirler. Stark Shield' in danışmanı olur. Son sahnede Ajan Coulson, Thor' un çekicinin bulunduğu yerde Nick Fury' e bilgi verir.

6- Thor

şimşek tanrısı

Odin' den sonra Asgard' ın varisi Thor' un sürgüne gönderilmesi, kardeşi Loki' nin sinsi planları ve Thor' un tahta çıkışı hikayeyi oluşturuyor. Asgardlılar ile Jotunheim gezegeninde yaşayan Buz Devleri arasında eskilerde yaşanmış bir savaş ve sonrasında yapılan barış anlaşması bulunmaktadır. Thor' un kral olacağı gün 3 buz devi gizlice hazine odasına girer ve daha önce kendilerine ait olan özel bir güç kaynağı "casket of the ancient winters" almaya çalışırlar fakat Koruyucu onları yok eder. Thor ve 5 arkadaşı Heimdall' ın bekçiliğini yaptığı Gökkuşağı Köprüsü (Bifrost)' tan geçerek buz devlerine saldırırlar. Bu köprü sayesinde Dokuz Diyar (Asgard, Earth, Jotunheim, Svartalfheim, Vanaheim, Nidavellir, Niflheim, Muspelheim ve Alfheim)' a yolculuk edilebilmektedir. Thor bu hatası sonucu Odin tarafından Dünya' ya sürülür, Kral Odin odinuykusuna yatar, Loki ise kendisinin bir buz devi, aynı zamanda Laufey'in oğlu olduğunu öğrenir ve sinsilikleriyle tahta oturur. Thor' un kullandığı Uru elementinden yapılmış çekiç Mjolnir, dünyada kimse tarafından yerinden bile oynatılamaz. SHIELD olaya müdahil olur. Ajan Coulson operasyonu yürütür. İlk defa Hawkeye karakterini görürüz. Thor Dünya' da iki fizikçi ile tanışır. Jane Foster ve Erik Selvig kendisine yardımcı olurlar. Loki Dünya' ya Koruyucuyu gönderir. Battle of Puente Antiguo olarak bilinen ve ilk defa tüm dünyanın, dünyadışı varlıklardan haberdar olduğu olay meydana gelir. Son sahnede Nick Fury doktor Selvig' e Tesseract dosyasını gösterir.

7- Avengers - Yenilmezler

yenilmezler

Nick Fury, Loki' nin planlarını gerçekleştirmesini engellemek ve Dünya' yı kurtarmak için süper kahramanları bir araya getiriyor. Thanos mekanı Sanctuary' de, Tesseract' ı getirmesi amacıyla sürgünde olan Loki ile anlaşır. Karşılığında Chitauri ordusunu emrine vererek Dünya' nın hakimiyetini kendisine vereceğini söyler ve yardımcısı The Other, sonsuzluk taşlarından Zihin Taşının içinde olduğu Scepter' ı Loki' ye verir.  Scepter sayesinde herkes kontrol altına alınabilir. Doktor Selvig, PEGASUS projesi üzerinde çalışır. Bu sırada Tesseract aktif hale gelerek boyutlar arası kapı açılır ve Loki gelir. Asa sayesinde Doktor Selvig ve Clint Barton (Hawkeye)' yi kontrol altına alıp kendi adamı yapar, Tesseract' ı ele geçirir. Nick Fury ve yardımcısı Maria Hill, Dünya Güvenlik Konseyi' nin tersine Avengers' ı toplamaya başlar. Loki Almanya' da iridyumları almak istediğinde yenilmezler ekibi tarafından yakalanır. Thor duruma müdahale etmek için Odin tarafından Dünya' ya gönderilir ve ekiple anlaşır. Loki' nin esas amacının; iridyum ile stabil hale getirilen Tesseract sayesinde, boyutlar arası kapı açıp Scepter ile Chitauri ordusunu yöneterek Dünya' yı ele geçirmek olduğunu öğrenirler. Bu sırada Barton ve adamları Helicarrier' a saldırarak Loki' nin serbest kalıp asayı almasını sağlarlar. Ayrıca Loki, Ajan Coulson' u asa ile öldürür. Ramanoff, Barton ile dövüşür ve yakalar. Zihin kontrolünü yok etmeyi başararak Barton' u eski haline döndürür. Doktor Selvig, Stark kulesine portalı yerleştirip kapıyı açar. Sanctuary' den Chitauriler ve Leviathanlar gelir. Battle Of New York olarak bilinen savaş meydana gelir. Ajan Romanoff Scepter ile Tesseract' ı durdurup kapıyı kapatır. Loki ele geçirilir. Thor, Tesseract ve Loki ile birlikte Asgard' a geri döner. Scepter Shield' de kalır. Son sahnede The Other Thanos' a dünyalılardan bahseder.

8- Iron Man 3 - Demir Adam 3


Serinin üçüncü filminde Iron ManAldrich Killian ile mücadele ediyor. Tony, Aldrich Killian ve Maya Hansen ile ilk kez 1999 yılbaşı partisinde tanışır. New York Savaşı' ndan sonra Stark' ta panik atak oluşur. Birden fazla zırh üretir. Albay Rhodes Iron Patriot olarak görev yapar. İkili yeni ortaya çıkan terörist Mandarin hakkında konuşur. Killian Pepper' ı ziyaret eder ve şirketi A.I.M. hakkında konuşur. Happy Hogan, Killian' ın koruması Eric Savin' i takip eder. Takip ettiği yerde bir patlama meydana gelir. Hogan yaralanır, Savin ise yaralanmasına rağmen çok kolay bir şekilde eski haline döner. Hansen yıllar sonra Stark' ı ziyaret eder, aynı anda Mandarin' in helikopterleri Stark' ın evini havaya uçurur. Stark gözünü açtığında patlamanın olduğu şehirdedir. İnsanlar ise Stark' ın öldüğüne inanır. Araştırma yaptığında patlamaların askerler tarafından yapıldığını öğrenir. Killian' ın ortağı olan ve Maya Hansen tarafından yürütülen Extremis programı ile eksik uzuvlu veya mental olarak çöken askerler yeniden güçlü ve zorlu insanlara dönüştürülür. Mandarin' i araştırdıkça tüm askerlerin AIM üyesi olduğunu anlar. Bulunduğu eve girince aslında Mandarin' in bir oyuncu - Trevor Slattery - olduğunu, işin arkasında Killian' ın olduğunu, gerçek planın canlı yayında başkanı öldürmek olduğunu öğrenir. Killian, Pepper, Iron Patriot ve Başkanı ele geçirir. Terminalde tüm zırhlarla birlikte askerlerle savaşırlar. Bu sırada Pepper aşağıya düşer fakat kendisine de extremis yapıldığı için geri dönüp Killian' ı öldürür. Son sahnede Stark tüm hikayeyi Bruce Banner' a anlatmış olarak gözükür. 

9- Thor: The Dark World - Thor: Karanlık Dünya

karanlık dünya

Thor' un Dokuz Diyarı tekrar düzene sokması ve Malekith ile mücadelesi filmi oluşturuyor. Yıllar evvel her beş bin senede bir gerçekleşen Convergence (Dokuz diyar arasında aynı anda kapı açılması) olarak bilinen kozmik olay meydana geldiğinde, Svartalfheim gezegeninde yaşayan Kara Elflerin lideri Malekith, sonsuzluk taşlarından Aether (Gerçeklik Taşı)' nı silaha çevirir. Diyarları karanlığa sokmak ister. Gerçeklik taşı gerçekliği başka bir forma sokup o gerçeklikte yaşanmasını sağlayabilir. Odin' in babası Bor, buna engel olmak için savaşır ve yenilgiye uğratır, ellerinden Aether' ı alıp Asgard' a getirir. Malekith, bir grup askerle kaçtığı esnada kendi ırkını da soykırıma uğratır. Beş bin yıl sonra Thor, Tesseract ile Gökkuşağı Köprüsü' nü eski haline getirir. Köprünün yıkık olduğu dönemde diyara musallat olan Horned Marauder tarafından yönetilen Marauders grubunu yenip dokuz diyarı düzene sokar. Bu sırada Jane Foster, bir bölgeden farklı sinyaller alır. Bölgeye gittiğinde anomaliler fark eder ve birden başka bir gezegende kendini bulur. Bir taş bulur, dokunduğunda Aether vücuduna girer ve başka bir gezegende beş bin yıldır uyuyan Kara Elfler uyanır. Dünya' ya geri döndüğünde Thor yanına gelir ve Foster' ı Asgard' a götürür. Bu sırada Malekith' in en iyi adamı Algrim, Marauder olarak Asgard' a tutuklu getirilir. Vile teknolojisini kullanarak Kurse adında süper güçlü bir savaşçıya dönüşür ve Loki hariç tüm tutukluluları serbest bırakır. Jane Foster' ı kaçırmak isteyen Malekith, Thor' un annesi Frigga ile dövüşür, Kurse onu öldürür ve ikili gemiyle kaçar. Thor arkadaşlarının yardımıyla Loki ve Jane ile gizli bir yolu kullanarak Svartalfheim' a giderler. Malekith ile karşılaşan grup plan yapıp Aether' ı yok etmek isterler fakat başaramazlar. Malekith Aether' ı alır, Loki ölür. Jane ve Thor bir mağaraya girip portal bularak Londra' ya geçerler. Selvig, Convergence üzerinde çalışma yapmaktadır ve olayın Greenwich' te olacağını öngörür. Olay gerçekleşir ve Malekith portaldan gelir. Amacı aynı anda tüm diyarları Aether ile karanlığa gömmektir. Thor buna engel olur. Aether' ı ele geçirir, Malekith' i öldürür. Asgard' a geri döner. Babası ile görüşüp kral olmayacağını Dünya' ya gitmek istediğini söyler. Babası onaylar. Aslında Loki ölmemiş, Odin' in görüntüsüne bürünmüştür. Bu sırada Sif ve Volstagg iki taşın aynı gezegende bulunmaması için Koleksiyoncu Taneleer Tivan' a Aether' ı teslim ederler. Son sahnede Thor Jane' nin yanına gelir.

10- Captain America: The Winter Soldier - Kaptan Amerika: Kış Askeri

kış askeri

Shield ajanı olarak yaşam süren Kaptan Amerika, eski bir dostu Bucky Barnes' ı bulur ve onun arkasındaki Kış Askeri gizemini çözmeye çalışır. Ajan Romanoff, Steven Rogers' ı, Falcon olarak bilinen Sam Wilson' un yanından, rehine kurtarma operasyonuna götürmek üzere arabasıyla alır. Georges Batroc ve adamları tarafından Shield gemisi ve ajanları esir alınır. Rogers, Romanoff ve Strike takımının lideri Brock Rumlow (Crossbones) adamları elimine edip esirleri kurtarır. Bu arada Romanoff gizli bir görevle bilgisayardan usb ye bilgileri kopyalar. Rogers onu yakalar. Triskelion' a döndüklerinde Fury, Rogers' a Insight Projesinden bahseder. Fury usb diskin erişilmez olduğunu anlar ve Dünya Güvenlik Konseyi ile görüşme yapan üst yönetici Alexander Pierce' e bilgi verir. Fury yolda sahte polisler tarafından suikast edilmek istenir, kaçar ve Rogers' ın evine saklanır. Ajan 13 Sharon Carter gizli görevle Rogers' ı korumaktadır. Fury Kış Askeri tarafından bir kez daha vurulur.  Usb diski Rogers' a verir. Hastanede ölür, Maria Hill cesedi alır. Triskellion' da Pierce, Rogers' ı sorgular ve sonrasında asansörde Strike takımı ile dövüşüp oradan kaçar. Pierce Kış Askeri ile çalışmaktadır. Rogers ve Romanoff usb diski çözemezler fakat veriyi takip ederler. Takip ettikleri nokta Kaptan Amerika' nın eğitim kampıdır. Burada gizli bir oda bulurlar. Eski teknolojiden bilgisayarlar vardır. Bilgisayarda karşılarına Arnim Zola çıkar. Zamanında Shield kendisini kullanmıştır ve ölmeden önce zihni bilgisayarlara aktarılmıştır. Zola tüm olayları anlatır. Hydra, Shield' in içine sızarak hem ele geçirmiş hem de istedikleri olayları yönlendirmiştir. Amaç aynı anda potansiyel karşıt olacak tüm masum insanları öldürmektir. Wilson da aralarına katılarak bu amacı engellemek isterler. Yolda Kış Askeri ve adamları saldırır. Kaptan Amerika, Kış Askerinin arkadaşı Bucky Barnes olduğunu öğrenir. Strike timi tarafından yakalanırlar. Maria Hill onları kurtarır ve gizli bir yere götürür. Fury ölmemiştir. Dünya Güvenlik Konseyi Triskelion' a gelir. Kahramanlar da gelir ve Rogers hoparlörden herkese Hydra' nın içeriyi ele geçirdiğini söyler. Mücadeleler yaşanır ve projenin gerçekleşmesini engellerler. Kış Askeri Rogers' a yardım eder ve gider. Romanoff Rogers' a Kış Askeri ile alakalı bir dosya verir. Shield çöker. Son sahnede Hydra' nın liderlerinden Baron Wolfgang von Strucker Sokovia' da Scepter ile insanlar üzerinde deneyler yapıldığını ve sadece bir kız ve bir erkeğin başarılı olduğunu söyler. Başka bir sahnede Barnes Smithsonian Enstitüsünde kendi resmine bakar.

11- Guardians of the Galaxy - Galaksinin Koruyucuları

star lord

Birbirinden farklı beş karakterin bir araya gelerek girdikleri galaksi macerası hikayemizi oluşturuyor. Peter Quill (Star Lord), Yondu tarafından kaçırılan bir dünyalı, Rocket genetik mühendislik ürünü bir rakun, Groot insanımsı ağaç, Gamora Zen-Whoberi gezegeninden ve galaksilerarası bir suçlu olan Drax koruyucular olarak yer alıyorlar. Thanos üvey kızları Nebula ve Gamora' yı Hala gezegeni Kree ırkından Ronan' ın emrine verir. Star Lord, Morag gezegeninden sonsuzluk taşlarından Orb' u (Güç Taşı) çalar. Orb ile gezegen bile yok edilebilir. Xandar gezegeninde bir tüccara satmak niyetindedir. Peşindeyse onu çocukken kaçıran Yondu bulunuyor. Xandar gezegeninde çıkan arbedeyle 4 karakterimiz Nova Corps kuvvetlerince yakalanıp Klyn hapishanesine götürülür. Burada gruba Drax da katılır. Hapishaneden kaçtıktan sonra Knowhere gezegeninde Koleksiyoncu (Taneleer Tivan) ile buluşurlar. Baskın sonucu taş Ronan' ın eline geçer ve kendi amacına kullanmak için Xandar gezegenini yıkmak ister. Başarısız olur. Taş, Star Lord' un eline geçer fakat arkadaşlarının da sayesinde ona zarar gelmez. Aslında Quill' in sadece yarı insan olduğu ortaya çıkar. Taş, Nova Corps birliğine teslim edilir.

12- Avengers: Age of Ultron - Yenilmezler: Ultron Çağı

vision

Yenilmezler yeni karakterlerle beraber Ultron' a karşı mücadele ediyorlar. Açılışta Avengers, Sokovia' da Strucker' ın üssüne saldırır ve Scepter' ı alırlar. Strucker' ın deneyleri sonucunda sadece Pietro ve Wanda adında ikiz kardeşler kurtulmuştur. Ele geçirme sonrası Stark, elde ettiği bilgiler ve Banner' ın yardımı ile Scepter üzerinde araştırma yapar. Gizli tuttuğu ve Ultron adını verdiği barış programı için yapay zeka olabileceğini düşünür. Ultron aktive olur ve tüm bilgileri işler. Dünya' nın tek kurtuluşunun insanlığı bitirmek olduğuna kanaat getirir. Jarvis' i sistem dışı bırakır. Stark' ın Iron Legion robotlarını kontrol altına alır. Scepter ile kaçar. Ultron ve ikizler, tacir Ulysses Klaue' nin Wakanda' dan çaldığı vibranyumları almak için Güney Afrika' ya gider. Halüsine olmuş Hulk ve Iron Man şehri birbirine katar ve tüm ekip saklanmak için Hawkeye' nin evine giderler. Fury gelir ve Ultron' u yok etmek için bir plan yaparlar. Bu sırada Ultron ve ikizler Doktor Helen Cho' nun laboravatuarına gider. Ultron sentetik bir vücut üretmek ister. Wanda Ultron' un zihnini okuyarak asıl amacının ne olduğunu anlar ve ona karşı olurlar. Karmaşa sırasında Hawkeye vücudu Stark Kulesine getirir. Jarvis vücuda yüklenir. Thor' un şimşekleri ile Vision doğar. Alnında Scepter' da gizlenmiş Zihin Taşı bulunmaktadır. Tüm ekip tekrar Sokovia' nın başkenti Novi Grad' a gider. Şehir Ultron' un makinesi sayesinde topraktan kopup havalanır. Fury ve ekibi yardıma gelir. Ultron Pietro' yu öldürür. Vision son kalan Ultron' u öldürür. Avengers, New Avengers Facility adında yeni bir üs kurar. Son sahnede Thanos Sonsuzluk Eldivenini giyer.

13- Ant-Man - Karınca Adam

karınca adam

Karınca Adam, serinin kendine özgü filmlerinden. 1989 yılında Hank Pym, çalışmalarını kopyalamaya çalışan Mitchell Carson ve ekibi nedeniyle Shield' den istifa eder ve kendi şirketini kurar. Pym Partikülünü icat ederek, maddeleri karınca boyutuna indirgeyebilmektedir. Yıllar sonra en iyi adamı Darren Cross Yellowjacket Suit' i icat eder. Pym Cross' u tehlike olarak görür ve önlem almak ister. Kızı Hope van Dyne, Cross' un yanında çalışır. Hapisten çıkan Scoot Lang' i yeni Karınca Adam olarak kullanmak ister. Arkadaşları Luis, Kurt ve Dave, Lang' e yeni bir iş teklif eder. Teklifi kabul eden Lang işin sonunda Pym ile çalışmaya başlar. Elbiseyi kullanmayı, karıncaları kontrol etmeyi öğretir. New Avengers Facility' den bir aygıt çalar ve Falcon ile dövüşür. Pym kızına annesi Janet van Dyne' ın zaman ve mekanın yok olduğu Kuantum Diyarında kaybolduğu gerçeğini söyler. Cross tamamıyla suiti bitirir. Amacı hem Antman hem de Yellowjacket kıyafetini, Hydra ve Ten Rings' e satmaktır. Lang planlarını bozar ve kuantum diyarına giderler. Lang yeni disk takarak geri gelir fakat hiçbirşey hatırlamaz. Bu olay Pym' e karısının da yaşadığı olasılığını düşündürür. Lang Avengers' ın kendisiyle ilgilendiğini öğrenir. Pym Hope' a Wasp kıyafetini gösterir. Son sahnede Kaptan Amerika, Falcon ve Kış Askeri görünür. Falcon Rogers' a Ant-Man' i önerir.

14- Captain America: Civil War - Kaptan Amerika: İç Savaş

civil war

Yine bir çok karakteri gördüğümüz bu yeni filmde kahramanlar kendi içlerinde birbirlerine düşüyor. 1991 yılında Kış Askeri Hydra tarafından uyandırılır ve infaz görevini yerine getirir. Lagos' ta Kaptan Amerika ve grubu, Rumlow' un planlarını yok etmek için müdahale ederler. Bir bomba patlar ve Wakandalı bir grup insan yaşamını yitirir. Olaylardan sonra dış işleri bakanı Thaddeus Ross, 117 ülkenin ortak noktada buluştuğu Sokovia Anlaşması ile birlikte kahramanlarla toplanır. Bu anlaşma yenilmezleri kısıtlar ve emir altına sokar. Kahramanlar fikir ayrılığına düşer. Bu sırada Peggy Carter vefat eder. Anlaşmanın imzalandığı yer Viyana' da bir bomba patlar ve Wakanda kralı T'Chaka ölür. Kameralarda Barnes görünür fakat olayı Zemo kurgular. Wilson, Rogers ve yeni kral Black Panther (T'Challa) peşine düşer. Hepsi birden yakalanır. Sokovia' da ailesini kaybetmiş ve yenilmezlerden intikam almak isteyen Helmut Zemo, Barnes' ı Kış Askerine çevirir. Çatışmadan sonra Rogers Barnes' ı eski haline döndürür. Aslında onun dışında Siberia' da beş tane daha Kış Askeri vardır. Kaptan Amerika, Falcon, Kış Askeri, Ant-Man, Hawkeye ve Wanda birleşir. Öte Yandan Iron Man, War Machine, Vision, Black Widow ve Spiderman birlik olur. Birbirleri ile dövüşürler. Rhodes yaralanır. Siberia' ya gittiklerinde diğer Kış Askerlerinin öldürüldüğünü görürler. Zemo bir video izletir. Videoda Barnes, Stark' ın annesi ve babasını öldürür. Stark, Rogers ve Barnes kavga ederler. Black Panther Zemo' yu yakalar ve Everett Ross' un kontrolündeki Joint Counter Terörist Merkezine konur. Barnes dondurulur ve Wakanda' ya götürülür. Son sahnede Spiderman Stark' ın hediyesini inceler.

15- Doctor Strange

büyü

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Stephen Strange' nin trafik kazası sonrası el dokularını kaybedip tekrar şifa bulma sürecinde başka bir gerçekliği öğrenerek yaşadıkları konu ediniyor. Kaecilius tarafından yönetilen bir grup büyücü haydut (Zealots) Katmandu' da Mistik Sanatlar Ustası olarak bilinen Kamar-Taj' a girerek oranın lideri Ancient One' a ait bir kitap çalar ve kaçarlar. Ünlü beyin cerrahı Stephen Strange New York' ta kaza geçirir ve tüm yeteneklerini kaybeder. Eski sevgilisi ve meslektaşı Christine Palmer ona yardımcı olmak ister. Kendisi gibi bir hastanın Kamar-Taj' da iyileştiğini öğrenir. Katmandu' ya gider. Karl Mordo onu bulur ve Ancient One ile tanıştırır. Ona astral yolculuğu, karanlık boyutu, ayna boyutunu ve tüm boyutları gösterir. Master Wong, Dünya' nın mistik olarak nasıl korunduğu anlatır. Kütüphanede Dünya' nın ilk büyücüsü Agamotto tarafından yapılan Eye Of Agamotto (Zaman Taşı)' nı bulur. Zaman Taşı ile zaman, kontrol edilebilir, bükülebilir veya değiştirilebilir. Kaecilius çaldığı sayfalarla karanlık boyutta yaşayan Dormammu' ya Dünya' ya vermek ve karşılığında ölümsüz olmak ister. Zealotslar bulunan üç tapınağı da yok etmek ister. Doktor Strange, Uçan Pelerin (Cloak Of Levitation)' ın yardımıyla onları kısa süre de olsa saf dışı bırakır. Daha sonra Kaecilius Ancient One' ı öldürür. Ancient One karanlık boyuttan beslenebilip uzun süre yaşayabilmeyi öğrenmiştir. Strange ve Mordo Hong Kong' a vardıklarında Wong ölmüş, tapınak yıkılmış ve Dormammu Dünya' yı işgal etmeye başlamıştır. Strange Agamotto' yu kullanarak zamanı geri alır. Dormammu' nun yanına gider zaman döngüsü oluşturarak Strange defalarca ölür ve tekrar dirilir. En sonunda Dormammu ve Strange anlaşarak döngüyü kırar. Mordo kandırıldığını düşünerek gruptan kopar. Thor Strange' i ziyaret eder. Loki ile beraber Odin' i aramaya Dünya' ya gelmiştir. Son sahnede Mordo daha önce iyileşen bir hastanın vücudundan büyüyü söker.

16- Guardians of the Galaxy Vol. 2 - Galaksinin Koruyucuları 2

groot rocket

Serinin ikinci filminde galaksi yolculuğumuz devam ediyor. Açılışta Sovereign gezegeni prensesi Ayesha' dan aldıkları iş olan ve boyutlar arası yolculuk edebilen Abilisk' i öldüren ekip, Rocket' in batarya hırsızlığı sonucu prenses tarafından saldırıya uğrar ve yanlarında Nebula ile birlikte bir Berhert gezegenine düşerler. Contraxia gezegeninde prenses, Yondu ile anlaşma yapar. Starlord ve arkadaşlarının karşısına babası olduğunu söyleyen Ego ve yardımcısı Mantis çıkar. Ego oğlunu da alıp kendi yaşayan gezegenine götürür ve kendisinin ne olduğunu ona anlatır. Ego aslında bir yaşam formu iken kendini geliştirip bir gezegen olacak kadar büyüyebilen ayrıca her gezegene kendinden tohum bırakmış bir varlık, bir Celestial' dir. Amacı bu tohumlarından çok büyük bir güç sahibi olacak evlat bulmak ve tüm gezegenlere hükmetmektir. Star Lord tanıma uyar fakat bu kötü planı arkadaşlarının yardımıyla bozar.

17- Spider-Man: Homecoming - Örümcek Adam: Eve Dönüş

homecoming

Peter Parker' ın ergenlik dönemindeki maceraları hikayeyi oluşturuyor. New York Savaşı' ndan sonra Hasar Kontrol Birimi tüm temizliği yapar. Adrian Toomes ve ekibi işsiz kalır fakat ayrılırken Chitauri silahını alır. Yıllar sonra silahları geliştirip büyük kanatlı bir kuş Vulture olur. Peter Parker Civil War' dan sonra ekibe girmek ister fakat Stark erken olduğunu söyler. Happy Hogan' ın takibinde olduğunu bildirir. Peter okuldan sonra kahramancılık oynamaya devam eder. Bir olay dönüşü May halasından gizlenirken arkadaşı Ned Leeds gizli kimliğini öğrenir. Parker Stark' ın hediye etiiği kıyafeti hackleyerek gizli özelliklerini keşfeder. Adına Karen der. Washington' da arkadaşlarını kurtarır. Bazı olaylarda sıkıntı çıktığından Stark kıyafeti geri alır. Bu sırada Vulture' ın planının, Stark Kulesinden New Avengers Facility' ye gitmekte olan kargo uçağını soymak olduğunu öğrenir. Müdahele eder ve Vulture' ı yakalar. Stark daha gelişmiş bir kıyafet ve Avengers' a katılmayı teklif eder ama Spiderman kabul etmez. Eve geldiğinde gelişmiş kıyafet yatağın üzerindedir, giyer ve May halaya yakalanır. 

18- Thor: Ragnarok

thor

Thor bu sefer Ragnarok (Kıyamet) e engel olmak için mücadele ediyor. Sokovia Savaşı' ndan sonra Sonsuzluk Taşlarını aramaya giden Thor, Muspelheim' da Surtur tarafından yakalanmış halde ortaya çıkar. Surtur' un amacı Ragnarok' u başlatıp Asgard' ı yok etmektir. Thor Surtur' u yener ve tacını Asgard' a getirir. Odin' i bulmak için Loki ile beraber Dünya' ya gelirler. Doktor Strange onları Odin' in yanına gönderir. Odin son nefesini verir ve bulundukları yere, Niflheim Hel' de sürgünde olan kızkardeşleri Hela (Ölüm Tanrıçası) esaretten kurtulup yanlarına gelir. Hela Mjolnir' i parçalar. İkili Bifrost' tan kaçmaya çalışır. Loki ve Thor başaramaz ve Grandmaster tarafından yönetilen her tarafta solucan deliklerinin bulunduğu Sakaar gezegenine düşerler. Hela Asgard' a ulaşır, ona boyun eğmeyen herkesi öldürür. Skurge yeni celladı olur. Gizli mezarlığa giderek eski askerleri ve Fenris Kurdu uyandırır. Heimdall Bifrost Kılıcını çalar ve halkla beraber dağlara gider. Thor Valkyrie tarafından yakalanır ve Grandmaster' a teslim edilir. Valkyrie daha önce Hela' ya karşı savaşmış, kadınlardan oluşan bir grubun yaşayan tek savaşçısıdır. Grandmaster Thor' u şampiyonu ile savaşması için arenaya çıkartır. Şampiyon Hulk' tur. Dövüşten sonra Thor, Hulk' un odasında uyanır ve kaçmak için yol arar. Quinjetin içinde Hulk Ajan Ramonoff' un videosunu görünce Banner' a dönüşür. Sonrasında Valkyrie, Thor ve Banner Grandmaster' ın gemisiyle Asgard' a kaçarlar. Loki ve köleler de peşlerinden gelir. Hela ve ordusuyla savaşırlar fakat Hela çok güçlüdür. Bu yüzden Ragnarok tek çaredir. Loki Surtur' un tacını ve Sonsuz Ateş' i kullanmak için alır, Tesseract' ı almayı da ihmal etmez. Surtur ortaya çıkar, Asgard' ı ve Hela' yı yok eder. Ragnarok gerçekleşir. Thor geride kalan halkı ve kölelerle Dünya' ya gitmeye karar verir. Son sahnede karşılarına büyük bir gemi çıkar. 

19- Black Panther - Kara Panter

black panther

Kral T'Challa ve Wakanda hakkında detayları öğrendiğimiz serinin kendine münhasır filmlerinden. Yıllar önce bir meteor Wakanda topraklarına düşer ve tüm doğayı değiştirir. Vibranyum üretmeye başlar. Wakanda bu elementi kullanarak üst düzey teknolojiye sahip olur ama kendilerini dış dünyaya kapatarak üçüncü dünya ülkesi olarak bilinirler. Bashenga ilk Black Panther' dir. 1992 yılında kral T'Chaka kardeşi N'Jobu' yu, Ulysses Klaue' ye vibranyumları çalmaya yardım etmesinden ve Zuri' yi öldürmeye çalışmasından dolayı öldürür. Günümüzde T'Challa M'Baku' yu ritüelde yener. Artık yeni kraldır. Kalp-Şekilli Bitkiyi içer ve Black Panther olur. Klaue ve Eric Killmonger (N'Jadaka) bir müzeden vibranyum çalınca T'Challa, Okoye, Shuri ve Nakia, Klaue' yi yakalamak için plan yaparlar. Bir kovalamaca sonrası Klaue CIA' nin eline düşer. Eric Klaue' yi kurtarır, Everett Ross yaralanır. Wakanda' da Ross ileri teknolojiyle Shuri tarafından iyileştirilir. Bu sırada Eric kendi kimliğini N'Jobu' nun oğlu olduğunu açıklayarak tahtta hak iddia eder ve T'Challa' yı ritüele davet eder. Dövüşü kazanır, T'Challa nehre düşer. N'Jadaka' nın asıl amacı Wakanda silahlarının diğer ülkelere yayılmasıdır. Nakia, Shuri, Ross ve Ramonda kaçarak M'Baku' ye sığınır. T'Challa burada yatmaktadır. Bitki ile iyileşir. Geri dönüp mücadele sonucu N'Jadaka ölür ve T'Challa dışarıya soyutlanmaktan vazgeçer ve Viyana toplantısında kendi teknolojilerini paylaşma kararı alır. Son sahnede Barnes uyanr ve Shuri ile tanışır.

20- Avengers: Infinity War - Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

avengers

Hemen hemen tüm kahramanların yer aldığı bu filmde, Thanos' un hedefine ulaşmasını engellemek için herkes işbirliği yapıyor. Thor' un kaptanlık yaptığı Statesman, Thanos' un gemisi Sanctuary II tarafından parçalanır. Thanos' un Çocukları olarak bilinen Black Order (Ebony Maw, Cull obsidian, Proxima Midnight ve Corvus Glaive) ekibi geminin tümünü öldürür. Thanos eldiveni giymiş, Orb Taşını takmıştır. Heimdall Hulk' u dünyaya gönderir ve öldürülür. Loki Thor' u öldürmemesi karşılığında Tesseract' ı verir fakat kendisi ölür. Thanos ve çocukları gider, gemi parçalanır, Thor uzayda kalır. Hulk New York Sanctum' a düşer. Banner, Doktor Strange ve Wong' a olayları anlatır. Stark' ı bulurlar. Thanos' un amacı tüm taşları toplayıp evrenin yarısını öldürmektir. Bu sırada Ebony Maw ve Cull Obsidian dünyaya iner. Wong Obsidian' ı kutuplara kapatır. Ebony Strange' i yakalar ve gemiye götürür. Stark ve Spiderman Q-Ship' e gizlice girer. Thor Guardians of the Galaxy ekibi tarafından kurtarılır. Thor, Groot ve Rocket ile Nidavellir' e Eitri' den yeni bir silah istemeye, Star-Lord, Gamora, Mantis ve Drax Thanos' un izini sürmeye Knowhere' e gider. Öte Yandan Proxima Midnight ve Corvus Glaive İskoçya' da bulunan Wanda ve Vision' a saldırır. Yardımlarına Kaptan Amerika, Falcon ve Kara Dul yetişir. Knowhere' e ulaşan ekip Thanos' u bulur. Gerçeklik Taşını almıştır ve onları kandırır. Gamora' yı alıp teleport olur. Böylelikle üç taş ondadır. Rogers ve ekibi Avengers merkezine giderler ve Zihin Taşının yok edilmesinde karar kırarlar. Bu nedenle Wakanda' ya giderler. Q-Ship' te Ebony' yi saf dışı eden ekip Titan' a gitmeye karar verir. Thanos Nebula' ya işkence ederek Gamora' dan Ruh Taşının Vormir' de olduğunu öğrenir. Thor Nidavellir' e ulaştığında sadece Eitri' nin yaşadığını, diğer cücelerin Thanos tarafından katledildiğini öğrenir. Eitri ise Sonsuzluk Eldivenini yaptığı için yaşıyordur. Stormbreaker adında yeni bir silah yapar. Titanda Guardians ve Stark' ın ekibi buluşur ve anlaşırlar. Thanos ve Gamora Vormir' e gider. Karşılarına Red Skull çıkar. Ruh Taşının bir bedeli olduğunu söyler. Ruha ruh. Gamora' yı uçurumdan atar ve Ruh Taşını kazanır. Proxima Midnight, Cull Obsidian ve Corvus Glaive gemileri ve Outriders askerleriyle Wakanda' ya gelirler. Savaş başlar. Bifrost aracılığıyla Thor, Groot ve Rocket Wakanda' ya gelir. Bu sırada Thanos Titan' a döner. Mücadeleden sonra Thanos Stark' ı öldüreceği sırada Strange ona Zaman Taşını vermeyi teklif eder. Stark' ı öldürmeyen Thanos son taşı almak için teleport olur. Proxima' yı Wanda, Cull' u Hulkbuster ve Corvus' u Rogers öldürür. Thanos Wakanda' ya gelir. Herkes birleşir fakat Thanos' u yenemezler. Tek çare Wanda' nın taşı parçalayıp Vision' ı öldürmesidir. Nitekim taş parçalanır fakat Thanos Zaman Taşını kullanarak geriye döner. Böylelikle son taşı ele geçirerek tüm taşları eldivene yerleştirir. Son bir hamleyle Thor Stormbreaker' ı Thanos' un göğsüne saplar fakat öldüremez. Thanos planın son kısmını gerçekleştirir: Parmaklarını şıklatır ve uzak bir gezegene gider. T'Challa, Groot, Maximoff, Wilson, Barnes, Mantis, Drax, Quill, Strange, Parker ve evrenin yarısı küle döner. Son sahnede Nick Fury ve Maria Hill insanların küle dönüştüklerini görmeye başlar. Fury eski bir cihazla Carol Danvers' a mesaj gönderir. Hill ve Fury küle dönüşür. 

21- Ant-Man and The Wasp - Karınca Adam ve Yaban Arısı

yaban arısı

Ant-man ile Wasp yeni maceralar yaşarken diğer yandan geçmişte gizlenen sırları ortaya çıkacaktır. 1987 yılında Janet van Dyne kuantum düzeyine iner ve oradan geri gelemez. Ant-man gidip geri gelince tekrar bir umut ışığı oluşur. Scott Lang Civil War' dan sonra Sokovia Anlaşmasını bozduğundan iki yıl ev hapsi almıştır. Lang bir rüya görür, Janet ona bir mesaj verir, uyanır ve ertesi gün Hope onu kaçırır. Pym ve Hope taşınabilir laboravatuar oluşturarak Kuantum Tüneli yaparlar. Lang, Janet' i bulmak için önemlidir. Hope tünel parçasını yasal işler yapmayan Sonny Burch' tan zorla alır. Bu sırada kuantum anomalisi Ghost belirir ve portatif laboravatuarı götürür. Ekip yardım istemek için Pym' in Shield' den eski arkadaşı Bill Foster' ı ziyaret eder. Elde ettikleri bilgiden sonra laboravatuarın peşine düşerler fakat Ghost üçlüyü yakalar. Kendi kimliğini açıklar. Babası Elihas Starr, Pym ve Foster' ın kuantum çalışma arkadaşıdır. Çalışmadan ayrıldıktan sonra kendi çalışması yürütmüş ve bir patlamada ölmüştür. Kızı Ava ise kuantum enerjisine maruz kalıp zarar görmüştür. Bill kıza sahip çıkmıştır. Shield kızı eğitmiş ve ajan olarak kullanmıştır. Shield dağıldıktan sonra Ava' yı yanına almıştır. Karıncalar sayesinde kurtulan ekip tüneli çalıştırırlar. Janet böylelikle Scott' ın zihnine girer. Bu sırada Luis yerlerini söyleme gafletinde bulunur ve Scott, Jimmy Woo' dan önce eve gelir fakat FBI, Hope ve Pym' i yakalar. Ghost tekrar laboravatuarı ele geçirir. FBI' dan kaçan üçlü Ghost' un peşine düşer. Pym tünele girer ve kuantum gerçekliğine inip Janet' i arar. Ghost, Burch, Luis, Ant-man ve Wasp arasında kovalamaca yaşanır. Pym Janet ile geri döner. Ghost kendini kurtarma peşindedir. Janet geldiği yerden elde ettiği güçlerle Ghost' u iyileştirir. Scott' ın cezası biter. Son sahnede Scott kuantum tünelinden geçerek Starr için enerji toplar. Geri döneceği vakit, Pym, Hank ve Janet küle döner.

22- Avengers: End Game - Yenilmezler: Oyunun Sonu

avengers

Film 25 Nisan 2019 tarihinde vizyona girecek. İlerleyen günlerde güncellenecektir.

Bu evren hakkında oldukça bilgilendirici ve detayları da çok rahat bulabileceğiniz bir siteyi paylaşmadan geçmeyeyim. Marvel Cinematic Universe Wiki | FANDOM powered by WikiaYorumlar